Айварас Абромавичус: радник Зеленського і глава "Укроборонпрому" з подвійним громадянством
Айварас Абромавичус - литовський банкір-підприємець, який за довгі роки діяльності в Україні зробив собі ім'я в політиці. При цьому, є підозри, що ексміністр економіки України веде подвійну гру, тісно співпрацюючи з країною-агресором.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Декларація
7. Посилання
Біографія
Айварас Абромавичус народився 21 січня 1976 року в Вільнюсі (Литва). У нинішній час живе в Україні, де очолює "Укроборонпром". Раніше був міністром економіки України в уряді Арсенія Яценюка (2 грудня 2014 року - 14 квітня 2016 року). Виріс в інтелігентній і впливовій сім'ї. В молодості провів багато часу в Естонії, США і Швеції, де навчався і працював.
Сім'я
Айварас Абромавичус одружений з 2004 року з українкою, яку звуть Катерина Рибаченко. Вона родом з Донецька. Там виросла і отримала вищу освіту в галузі міжнародної економіки. У 2008 році у зв'язку з призначенням Айвараса пара переїхала до Києва.
Зараз у них троє дітей: двоє синів Марк і Лукас та дочка Софіє. Діти - громадяни Литви.
До 2012 року Катерина очолювала кілька підприємств чоловіка. Пізніше вона стала генеральним директором компанії "Агро-Холдинг", яка безпосередньо пов'язана з одним з його головних активів "Іст Кепітал".
Освіта
У 1993 році Абромавичус переїхав до Естонії (м. Таллінн), де вступив до Міжнародного університету Concordia. Вивчав там міжнародний бізнес.
Стипендію на перший рік навчання в закордонному ВНЗ він отримав від Фонду Сороса. Потім зайнявся тренуванням університетських баскетбольних команд в обмін на подальше безкоштовне навчання.
З дитинства Айварас цікавиться баскетболом. У 1988 році завоював золоті медалі першості СРСР у складі литовської дитячої збірної. Через деякий час перевівся з Талліннської філії американського університету в основну, залишаючись в США протягом декількох років.
Абромавичус відмінно володіє російською, литовською, англійською та естонською мовами. Українською не говорить, хоча розуміє.
Кар’єра
У 1996 році Айварас влаштувався в один з найбільш великих естонських банків Hansabank, який згодом увійшов до складу Swedbank. Через два роки очолив відділ цінних паперів цього банку.
У 1999-му в робочих цілях переїхав до Швеції.
У 2002-му за пропозицією засновника East Capital Пітера Елама Хаканссона отримав посаду керівника даної інвестиційної компанії. Всього через рік викупив 5% акцій підприємства.
У 2005 році Абромавичус переїхав до Москви. Через 3 роки повернувся до Києва, де очолив українське представництво East Capital. Сьогодні компанія володіє частиною акцій таких банків як "Південний", "Надра" і "Платинум".
Під кінець 2014 року Президент України Петро Порошенко призначив Айвараса Абромавичуса міністром економічного розвитку і торгівлі України, попередньо надавши йому українське громадянство.
У лютому 2016 року міністр заявив про намір звільнитися в зв'язку з тим, що уряд блокує будь-які реформи. Після цього депутати назвали роботу уряду Яценюка незадовільною і навіть хотіли відправити Кабмін у відставку. У квітні того ж року прем'єр сам склав повноваження.
У новому уряді Гройсмана, який прийшов на зміну Яценюку, Айвараса замінив Степан Кубів, а ексміністр тимчасово відійшов від справ.
Знову з'явився він на політичній арені під час президентських виборів 2019 року, ставши радником кандидата в президенти Володимира Зеленського.
Після перемоги новообраний президент призначив Абромавичуса членом наглядової ради "Укроборонпрому", а 30 серпня - і главою держконцерну.
Крім бізнесу і політики, литовець захоплюється сучасним мистецтвом. Він стоїть за відкриттям галереї в Гурзуфі, а його особиста колекція налічує понад 100 картин.
Компромат
Зв'язок з російськими спецслужбами та Володимиром Путіним
Айвараса Абромавичуса звинувачують в тому, що, керуючи всіма операціями "Укроборонпрому", він діяв явно в інтересах прямого конкурента цього підприємства - російської компанії "Ростех".
Айварас Абромавичус в декларації за 2018 рік вказав, що йому належать акції шведської компанії «Lobiu Sala AB», яка є акціонером холдингу East Capital. Раніше литовсько-український чиновник був тут керуючим партнером.
Як зазначає сайт "Dubinsky.pro", фонди East Capital інвестують гроші в акції «Газпрому» і «Ощадбанку Росії». Також компанії East Capital Asset Management належить 4,45% акцій російського банку «Санкт-Петербург», найбільшим акціонером якого є російська керуюча компанія «Верные друзья» (26,1%). Двадцять один відсоток акцій належить Олександру Савельєву, який є головою правління фінустанови.
За даними ЗМІ, він є бізнес-партнером Володимира Путіна. Сам же російський президент, згідно з російським Форбсом - міноритарний акціонер банку.
Після цього між Айварасом Абромавичусом і журналістом та тепер вже народним депутатом Олександром Дубинським стався конфлікт з приводу цієї статті.
Глава "Укроборонпрому" заявив, що перестав бути акціонером East Capital після того, як почав працював в Кабінеті Міністрів України. Також Айварас Абромавичус звинуватив Дубинського в поширенні фейків.
Подвійне громадянство
Оскільки за законами України держслужбовці не можуть бути громадянами двох країн, чиновник заявив, що з отриманням українського паспорта нібито втратив своє початкове громадянство "автоматично". Однак пізніше з'ясувалося, що глава литовської міграційної служби залишив за Абромавичусом право бути громадянином його рідної країни.
16 вересня 2019 року народний депутат від "Слуги народу" Олександр Дубинський на своєму телеграм-каналі опублікував офіційне підтвердження від Міністерства внутрішніх справ Литви того, що Айварас Абромавичус має литовське громадянство.
Як зазначає Дубинський, людина з подвійним громадянством не має право займати державні посади і мати допуск до державної таємниці.
У зв'язку з цим вийшла велика плутанина. З одного боку, згідно із законодавством Литви, її громадяни не можуть займати державні посади в інших країнах, а тим більше в тих, які не є членами ЄС. Тобто, зберігши литовське громадянство, Айварас не міг стати міністром України. З іншого боку, оскільки в Україні подвійне громадянство не можна мати, чиновник повинен був вибрати між литовським і українським паспортом. Звичайно ж, без українського він також не зміг би отримати роботу в Міністерстві.
Для вирішення даного конфлікту скандальний чиновник звернувся до самого президента Литви Далі Грибаускайте, яка завдяки своєму впливу зберегла Абромавичусу його рідне громадянство без втрати ним посади міністра економіки України.
Ухилення від сплати податків
За даними ЗМІ, литовець явно занизив вартість нещодавно придбаної ним квартири в Києві. Як з'ясували журналісти, Айварас купив житло площею 81,4 кв.м в елітному ЖК "Капітолій" на Хрещатику.
Згідно з декларацією, за придбану нерухомість він заплатив 331 108 гривень. Це означає, що квадратний метр житла коштував 4 067 гривень. При цьому, за загальнодоступною інформацією, мінімальна ціна "квадрата" в цьому будинку становила 5 000 доларів.
Це наштовхує на думку, що банкір навмисне занизив в рази вартість купленого ним житла, щоб сплатити менше податків.
Використання службових повноважень у своїх цілях
Хоча Айварас Абромавичус володіє розкішною квартирою в самому центрі столиці, живе він разом з сім'єю в особняку під Києвом площею 302 кв.м, який записаний на його дружину.
Будинок розташований в котеджному містечку Riviera Villas, який у свою чергу знаходиться в природоохоронній зоні. Це означає, що законним чином отримати там ділянку під будівництво неможливо. При цьому, на території лісу виросло ціле селище.
У зв'язку з цим на початку 2015 року прокурор Київської області подав судовий позов до Господарського суду Києва, вимагаючи перевірити орендаря землі і розірвати з ним договір.
Інтерес міністра у цій справі зрозумілий: мало того, що Абромавичус вклав свої кошти в будівництво котеджного містечка, так ще й на природоохоронній території знаходиться його особистий заміський будинок, в якому він живе зі своєю сім'єю.
Лобіювання інтересів свого бізнесу
Як показує практика нашої країни, коли бізнесмен приходить до влади, варто очікувати від нього лобіювання інтересів власного бізнесу. Подібна історія сталася і з Айварасом Абромавичусом. Ставши міністром економіки і торгівлі України, він вирішив внести зміни в поставки палива для українських авіакомпаній.
Передбачалося, що реформи чиновника приведуть до зниження цін на паливо для літаків. Але виявилося, що в результаті діяльності Айвараса держава купувала пальне за найвищою вартістю в Європі.
Для проведення так званої "реформи" йому потрібно було ввести на український ринок свою компанію. Вибір пав на Baltic Ground Services (BGS), яка, як з'ясувалося, була пов'язана з РФ і бізнесом Абромавичуса. Зробити це виявилося нелегко. Спочатку нібито через низьку якість міністр почав блокувати постачання палива з Білорусі та Болгарії, позбувшись тим самим двох основних конкурентів. Далі завів в Україну компанію BGS, яка розділила ринок з підприємством Коломойського.
Пізніше СБУ відкрила проти BGS кримінальну справу за підозрою в організації корупційних схем під час поставок палива для українських літаків.
Розбіжність в обіцянках
За час своєї діяльності в Міністерстві економіки і торгівлі України Айварас Абромавичус неодноразово сам собі суперечив. То він обіцяв оперативно приватизувати держпідприємства, то говорив, що цього не можна робити під час війни. Ще чиновник обіцяв зайнятися розвитком української економіки, але незабаром після цього пішов у відставку.
Декларація
В якості кандидата на пост генерального директора "Укроборонпром" Айварас Абромавичус подав декларацію у 2019 році. Він вказав, що володіє квартирою в Литві площею понад 100 кв.м, а також офісним приміщення в столиці України на 80 кв.м. Вся інша нерухомість записана на дружину чиновника.
Так, Катерина Рибаченко має дві квартири у Києві площею 66 і 185 кв.м, ще одну величезну квартиру в Гурзуфі на 244 кв.м, дачний будинок в Лебедівці площею 302 кв.м, а також три земельні ділянка, загальною площею в 6 тисяч "квадратів" на Київщині та одне паркомісце в Києві.
З цінного рухомого майна Айварас Абромавичус вказав колекцію картин, фотографій, скульптур, інсталяцій та швейцарські годинники Patek Philippe в кількості двох штук. Дружині чиновника належать кілька комплектів кухонних меблів, наручний годинник Hublot, ювелірні прикраси, аудіо та відео системи.
Катерина Рибальченко пересувається на Porsche Cayenne 2012 рік випуску. У Айвараса Абромавичуса власного автомобіля немає. За дорученням він їздить на автомобілі Volvo XC90 2016 року випуску, який належить компанії "АГРО-РЕГІОН". Глава "Укроборонпрому" володіє квадроциклом Bombardier BRP Outlander 2013 рік випуску.
Згідно з декларацією, в 2018 році дохід Айварас Абромавичус склав понад вісімсот тисяч гривень, які він отримав від надання майна в оренду.
При цьому, Катерина Рибальченко принесла в сім'ю більше 30 мільйонів гривень, які вона отримала у якості заробітної плати в компанії "АГРО-РЕГІОН".
На банківському рахунку у Абромавичуса є 625 тисяч гривень і 474 євро. У подружжя в банку зберігається 11,4 тисячі гривень та 639 тисяч доларів. Чиновник також вказав кількість грошей на рахунку у його старшої дочки. Софіє має 2,261 млн. шведських крон. Готівковими коштами у Айвараса Абромавичуса задекларовано 120 тисяч доларів.
В уточненні до декларації, українсько-литовський чиновник вказав, що його дружина володіє облігаціями внутрішньої державної позики у кількості 515 штук номіналом 26 329 гривень.
Крім того Абромавичус, "виправив" номінальну вартість, належних йому акцій фірми "Lobiu Sala AB" (Швеція, Стокгольм) в кількості однієї тисячі штук, з 304 300 гривень до 308.