Аднан Ківан: мільярдер сирійського походження, який швидко став найбільшим забудовником Одеси
Аднан Ківан - скандальний одеський бізнесмен сирійського походження, який довгий час за допомогою зв'язків отримував кращі місця в місті під забудову. Однак останнім часом, зіткнувшись з тим, що влада почала блокувати діяльність його будівельної корпорації, олігарх оголосив "війну" Порошенку і почав проплачувати репортажі в закордонних ЗМІ.
1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів
Біографія
Аднан Ківан - один з найбагатших одеських бізнесменів. Народився десь у 1963 році. Має сирійське походження. Сповідує іслам. В Україні розвиває бізнес у сфері будівництва і торгівлі металом. Займається благодійністю.
Сім'я
Дружина - українка. З нею він познайомився ще в студентські роки. У подружжя троє дітей.
Освіта
Вищу освіту здобув в Одеській академії харчових технологій.
Кар'єра
Аднан Ківан перейняв у своїх батьків бізнес з торгівлі металом, яким займається вже більше 20 років. Заснував підприємство "Благо-інвест (Європейська клініка)".
Також є власником будівельної корпорації "Кадорр Груп", через яку реалізував близько 40 житлових комплексів "Перлина".
Крім цього, сирійський олігарх в рамках благодійної діяльності спонсорував багато проектів. Наприклад, він побудував Арабський культурний центр в Одесі, подарував сліпим і малозабезпеченим одеситам більше 60 квартир, дав велику суму грошей на розвиток Центру реабілітації дітей-інвалідів, побудував лікарню в Сирії, підтримав будівництво кардіологічного центру "Добре серце". Крім реалізованих проектів, у планах бізнесмена - будівництво кількох лікарень, клінік і діагностичних центрів в Одесі. За свої заслуги Аднан Ківан неодноразово був визнаний "меценатом року", а також відзначений в інших номінаціях.
Чутки і компромат
Аднан Ківан: хто він
Одеський бізнесмен є вихідцем із впливового сирійського клану Киванів. Колись він приїхав до Одеси на навчання, а через 20 років став одним з найбагатших жителів цього міста. Кажуть, гроші, на які Аднан свого часу підняв бізнес у сфері нерухомості, йому дісталися від тата-міністра.
Коли Ківан зайнявся забудовою Одеси, посаду мера займав Едуард Гурвіц. Саме він виділив сирійському бізнесмену ділянку землі для його першої забудови. За ним послідували інші ділянки та об'єкти. На сьогодні група "Кадорр" Аднана Ківана вважається однією з найбільших будівельних компаній в Одесі.
Одіозний олігарх неодноразово привертав увагу журналістів, які висвітлювали в ЗМІ пов'язані з ним скандали. Кажуть, з 2007 року Ківан працював за однією і тією ж схемою: домовлявся з владою міста про хороші ділянки під забудову, обіцяючи щось на заміну, а потім просто не виконував свої зобов'язання.
Бачачи те, що сирійський клан нарощує потужності, євреї зрозуміли, що даремно впустили у "своє" місто Ківана, але було вже пізно. За допомогою величезних грошей бізнесмен один за одним підминав під себе кращі ділянки Одеси, зводячи свої будівлі поруч з будівлями Володимира Галантерника, який до недавнього часу був одним з найбільш впливових представників єврейського клану.
Сьогодні вже складно уявити Одесу без "Перлин" Ківана, які стали в певному сенсі символом міста. Цікаво, що разом з новими житловими комплексами від групи "Кадорр" в Одесі стали з'являтися ісламські мечеті.
Не так давно влада почала блокувати проекти забудовника-сирійця. Однак той, керуючи величезними активами, не розгубився, а взяв курс на Київ.
Коли ж Генпрокуратура на вимогу деяких народних депутатів і громадських діячів серйозно зайнялася діяльністю "KADORRGroup", Аднан Ківан поспішно покинув Україну. Реакція ЗМІ на це була неоднозначна: одні говорили, що бізнесмен вилетів за кордон в робочих цілях, інші ж стверджували, що одіозний одеський забудовник втік від правоохоронних органів.
Тим більше, що незадовго до цих подій на офіційному сайті корпорації "Кадорр" була опублікована інформація про те, що у зв'язку з деякими проблемами компанія не зможе вчасно здати покупцям житло в недобудованих об'єктах Одеси і Києва.
Афера з квадратними метрами
Багатоповерхові будинки від "Кадорр груп", в яких більшу частину становлять невеликі одно- і двокімнатні квартири, в основному орієнтовані на молодих людей, які часто не можуть собі дозволити купити дороге житло. Тому покупка нерухомості на стадії будівництва (та ще й в розстрочку) для них є єдиною можливістю придбати житло за більш-менш доступною ціною. Здавалося б, Ківан робить молодим сім'ям вигідну пропозицію, але за нею приховуються великі фінансові махінації.
Так, за даними ЗМІ, багатьох з тих, хто купував квартири в будинках "Кадорр груп", чекав неприємний сюрприз: перед тим, як віддати ключі від придбаного одеситами житла, забудовник додавав до договору квадратні метри.
Виходило, що замість невеликої квартирки, яку людина придбала на стадії будівництва за тодішнім курсом валюти, їй доводилося платити за набагато більшу житлову площу, причому з доплатою за додані квадратні метри за нинішнім курсом.
Звісно, більшість людей не розраховували на це. Тоді їм пропонувалося 3 варіанти вирішення ситуації:
- обміняти квартиру на іншу в тому ж будинку, що було практично нереально, оскільки житло швидко розбирали;
- оформляти розстрочку і виплачувати вартість доданих забудовником квадратних метрів;
- розірвати договір, виплативши при цьому компанії штраф у розмірі 4% від загальної суми договору.
Кожен з варіантів був вигідний "Кадорр Груп" і збитковий звичайним людям.
Відкриття кримінальної справи
У серпні 2018 року співробітники Національної поліції відкрили кримінальне провадження проти скандально відомого олігарха Аднана Ківана та його компанії "Кадорр-Київ плюс" на підставі того, що в процесі своєї діяльності (зведення ЖК по вул. Жилянська, 68) він порушив цілий ряд законів.
За даними Нацполіції, архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) дала компанії Ківана дозвіл на будівництво офісного будинку з підземним паркінгом, однак мільярдер почав будувати там свою "Тридцять восьму перлину". Навіть виставив квартири в ЖК на продаж.
Одеському забудовнику висунуті звинувачення за трьома статтями. Йому пред'являють зловживання владою, самоуправство і руйнування пам'яток історії/культури.
Підкуп закордонних ЗМІ
Коли влада почала блокувати діяльність "Кадорр Груп" Аднана Ківана, одеський бізнесмен з сирійським корінням вирішив використати впливові закордонні ЗМІ для боротьби з негласною забороною на зведення багатоповерхівок його будівельною компанією в Одесі. Так, олігарх проплатив репортажі в деяких світових виданнях з метою піднести ситуацію із забудовою в Одесі у вигідному для нього світлі.
Свідченням цього є приїзд до Одеси журналіста Карстена Граверта, який представляв німецьке видання "Кобальт", працюючи в ньому редактором розділу культури. Тим більше, що, за інформацією громадських діячів, авіапереліт і проживання німецького журналіста оплатили представники скандального забудовника.
Приїхавши в Одесу, журналіст-культуролог почав цікавитися зовсім не культурними питаннями міста. Він тут же зустрівся з мером Геннадієм Трухановим і звинуватив його в "замовленні" збройного нападу на громадського діяча Олега Михайлика. Нападників поліція швидко знайшла і заарештувала. Ними виявилися грузинські злочинці, які вже не раз ставали героями кримінальних скандалів. Ось у журналістів і виникло питання, чому редактор німецького видання почав цікавитися зовсім не питаннями культури.
Крім цього, в березні 2018 року Ківан викупив для себе газету англійською мовою "Kyiv Post", яка була заснована ще в 1995 році. Попри запевнення забудовника, що він ніяк не впливатиме на матеріали видання, з його появою газета опублікувала кілька статей про масштабні корупційні скандали в Україні, які описували лише події в Одесі.
Як кажуть представники організації "Наше місто Одеса", в нинішній час Аднан Ківан працює за такою схемою: проплачує приїзд до Одеси журналістів впливових закордонних видань, які знімають замовні репортажі. Потім підконтрольні йому медіа-ресурси "підхоплюють" і поширюють ці матеріали по Одесі.
Таким чином олігарх працює на те, щоб розширити кількість своїх "перлин", а також просунути свого сина Руслана Ківана в парламент для лобіювання інтересів свого бізнесу на рівні країни.
Ківан проти Порошенка
У березні 2019 року у ЗМІ розлетілася новина про те, що одеський забудовник Аднан Ківан оголосив "війну" чинному Президенту України Петру Порошенку. Такі висновки журналісти зробили на підставі того, що на одній з прес-конференцій в Раді багато народних депутатів і активістів, пов'язаних зі скандальним олігархом, публічно розкритикували главу держави. Крім того, критику в сторону Порошенка активно підтримали ківановські медіа-ресурси.
Статки і джерела доходів
Аднан Ківан є українським мільярдером, одним з найбагатших жителів Одеси. Звідки у сирійського студента з'явився великий капітал для початку будівельного бізнесу, для багатьох залишається загадкою. Говорять, гроші він отримав від свого батька, який працював у Міністерстві Сирії. Так чи інакше, в 2012 році видання "Форбс" оцінило активи Ківана в 95 мільйонів доларів, розмістивши його на 3 місці в рейтингу "20 найбагатших одеситів". Крім того, бізнесмен володіє нерухомістю в Лондоні та Одесі.