Тракторист Семен проти Шекспіра: що мат може сказати про культурний рівень людини
Тракторист Семен проти Шекспіра: що мат може сказати про культурний рівень людини

Тракторист Семен проти Шекспіра: що мат може сказати про культурний рівень людини

Спроби звинуватити в безкультур'ї учасників нинішнього протесту в Україні через вживання лайки обурюють журналіста Віктора Трегубова. Він нагадує, що у творах літератури нецензурна лексика — зовсім не рідкість, і її відсутність зовсім не характеризує людину як висококультурну.

Чесно, спробую більше про мат не писати, але наостанок.

Оцей ось стереотип "мат використовують лише малокультурні люди від нестачі словникового запасу" — це просто… так-так, саме вона.

Звісно, і таке буває. Хоча з тим самим успіхом малокультурні люди від нестачі словникового запасу можуть використовувати абсолютно цензурні "типа", "як то кажуть", "ееее" та "дон".

Але ні, саме собою використання мату в якості виразного засобу не є означенням малокультурної людини. А використання мата у творах в якості художнього засобу не відносить твори до низького жанру.

Бо якщо проводити водорозділ таким чином, то виявиться, що у нас "низьким жанром" є:

— cонети Катулла (в принципі, він був першим, хто спробував поставити в цій суперечці радикальну жирну крапку — але, на жаль, латина ще не знала розділових знаків);

— балади Війона;

— п'єси Шекспіра (так-так, villanous whore і на наш час — не добривечір, а в його епоху взагалі могло стати casus belli, якщо необережно і не на ту адресу);

— творчість Джойса (так, майже вся).

Важливо Мат як знеболювальне: чому на протестах на захист НАБУ так багато нецензурної лексики

І ще безліч світової класики. Про більш пізніх авторів взагалі не кажемо.

Чи ви вважаєте, що якщо ми поставимо поряд Джойса і тракториста Семена з порядної колгоспної родини, якому мама строго-настрого заборонила матюкатись, а маму він слухається — Семен буде культурнішим за Джеймса?

Ні, друзі, культура — це не коли ти гидуєш табуйованими словами. Культура — це коли ти володієш усім пластом лексики твоєї мови та здатний якнайточніше обирати слова відповідно до ситуації та співрозмовника, щоб передати сенс та емоцію.

І навпаки — хамити, ображати, та виявляти себе тупим бидлом можна в межах пристойної лексики. І дядько Семен, що на сімейному застіллі вимагає від племінниці розповісти, коли ж вже заміж, поводиться значно більш по-кугутські, ніж письменник Вадим, який в роман вставив слово "курва".

Все дещо складніше, ніж просто окремі слова.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Теги за темою
українці
Джерело матеріала
loader
loader