Індекс сталості громадського сектору в Україні залишається високим
Індекс сталості громадського сектору в Україні залишається високим

Індекс сталості громадського сектору в Україні залишається високим

Розвиток організацій громадянського суспільства в Україні залишається сталим і навіть демонструє зростання за деякими показниками.

Такі результати щорічного звіту Індексу сталості організацій громадянського суспільства (CSOSI) за 2024 рік презентував Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД), передає Укрінформ.

Індекс сталості ОГС — міжнародний аналітичний інструмент, який вимірює життєздатність громадянського суспільства в семи ключових вимірах: правове середовище, організаційна спроможність, фінансова сталість, адвокація, надання послуг, секторальна інфраструктура та публічний імідж. Середня оцінка за всі показники визначає загальний бал Індексу. В оцінюванні використовується шкала від 1 до 7 балів, де 1 – це максимально розвинена сталість організацій громадянського суспільства і 7 – максимально низька сталість ОГС.

Як зазначається у звіті, попри ще один рік повномасштабної російсько-української війни загальний показник Індексу сталості ОГС залишився на рівні 2023 р. та склав 3,0 бали у 2024 році. Певні покращення відбулись, зокрема, у показниках правового середовища, організаційної спроможності, фінансової стійкості та адвокації.

Так, у 2024 р. показник правового середовища ОГС становив 3,3 бала. Порівняно з 2023 роком він покращився на 0,1 бала. Протягом року переважали позитивні тенденції для громадського сектору у сфері законодавства, а негативно вплинули російська збройна агресія та точкові утиски представників ОГС всередині країни, зазначила виконавча директорка УНЦПД Валерія Скворцова.

Індекс сталості громадського сектору в Україні залишається високим - Фото 1

«Найбільшої шкоди завдавала РФ своїми агресивними діями на території України. Також мали місце певні точкові утиски, як то на «Бігус-інфо». Ці негативні тенденції, на жаль, знайшли місце і в 2025 році, коли антикорупція зараз буквально відстоюється на вуличних мітингах», - сказала Скворцова.

Показник організаційної спроможності у 2024 р. становив 2,9 бала, покращившись порівняно з 2023 р. на 0,1 бала. А фінансова сталість становила 3,7 бала, покращившись за рік на 0,1 бала.

«Громадські організації мали можливість отримувати кошти на розвиток власних проєктів від донорів у вигляді грантів від таких традиційних надавачів допомоги, як США,Євросоюз, від великих місцевих донорських організацій, як то Міжнародний фонд «Відродження» та ІСАР «Єднання»», - зазначила Скворцова.

Також адвокація ОГС в Україні була оцінена в 2,1 бала і загалом покращилась на 0,1 бала порівняно з 2023 роком.

«Громадський сектор став більш спроможним та наполегливим у своїй комунікації з органами влади. ОГС продовжували впливати на ухвалення рішень, брали участь в євроінтеграційних процесах і сприяли демократичним змінам, хоча режим воєнного стану залишився фактором, що обмежує громадську участь, особливо на місцевому рівні», - зазначається у звіті.

Згідно з методологією дослідження, експерти з різних сфер діяльності ОГС та різних регіонів України оцінюють зміни кожного окремого показника, порівнюючи актуальний стан напрямку з минулим роком. Оцінки експертів доповнюються кабінетним дослідженням за кожним з напрямків, а також даними фокус-групового дослідження ОГС. У цьому звіті використані дані 6 фокус-груп, в яких взяла участь 41 організація громадянського суспільства.

Як зазначають організатори, дослідження Індексу сталості організацій громадянського суспільства закладає фундамент для ухвалення стратегічних рішень для самих організацій, а також для держави та донорів. УНЦПД уже дев’ятий рік поспіль виступає виконавцем звіту Індексу в Україні, аналізуючи ключові аспекти розвитку громадянського суспільства. Захід реалізується в рамках проєкту «Індекс сталості організацій громадянського суспільства в Україні» за підтримки міжнародного фонду «Відродження».

Як повідомляв Укрінформ, громадські організації планують сформувати OSINT-стратегію воєнних злочинів.

Теги за темою
дослідження
Джерело матеріала
loader
loader