Британія, Норвегія та Україна можуть приєднатися до супутникової системи IRIS² - єврокомісар Кубілюс
Британія, Норвегія та Україна можуть приєднатися до супутникової системи IRIS² - єврокомісар Кубілюс

Британія, Норвегія та Україна можуть приєднатися до супутникової системи IRIS² - єврокомісар Кубілюс

Країни, які не входять до ЄС, такі як Велика Британія, Норвегія і Україна, можуть приєднатися до безпечної супутникової мережі зв'язку ЄС IRIS², що є альтернативою Starlink.

Про це заявив комісар з питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс в інтерв'ю Euractiv, передає Укрінформ.

Зазначається, що Норвегія вже веде переговори з Європейською комісією про приєднання до IRIS², водночас ні Україна, ні Велика Британія наразі не розпочали переговори про приєднання до програми.

На запитання, чи можуть країни - не члени ЄС приєднатися до космічної програми, Кубілюс відповів: «Я не був би проти».

За його словами, Велика Британія має значні досягнення в космічній галузі, а в України є чималий потенціал, оскільки за радянських часів вона була ключовим космічним центром.

Ісландія, що, як і Норвегія, входить до Європейської економічної зони, на початку цього місяця завершила переговори з Єврокомісією щодо участі в IRIS².

На тлі загального занепокоєння щодо рівня домінування супутникової групи Starlink на космічному телекомунікаційному ринку мережа IRIS², що, як очікується, коштуватиме 10,6 млрд євро і складатиметься з близько 280 супутників після запуску в 2030-х роках, може перебрати на себе частку ринку.

Кілька тижнів тому був представлений проєкт Космічного закону ЄС, який уже викликав інтенсивні закулісні переговори. Його положення можуть у майбутньому перешкоджати таким компаніям, як SpaceX Ілона Маска, що надають супутникові послуги, отримувати доступ до споживачів. Утім, на остаточне затвердження законодавства піде кілька років.

Кубілюс заявив, що поки що не було жодної негативної реакції на проєкт. «Наразі я не отримав жодних натяків на те, що американці відреагують на Космічний закон ЄС», – сказав єврокомісар.

Як повідомляв Укрінформ, Єврокомісія уклала рамковий контракт із консорціумом SpaceRISE на створення комунікаційної супутникової системи IRIS², яка, за задумом, налічуватиме 290 супутників.

Фото: DELFI/JULIUS KALINSKAS

Теги за темою
Україна Космос
Джерело матеріала
loader