Українські полярники взяли рідкісні зразки тканин косатки в Антарктиці
Українські полярники взяли рідкісні зразки тканин косатки в Антарктиці

Українські полярники взяли рідкісні зразки тканин косатки в Антарктиці

Біологам зі станції «Академік Вернадський» вдруге в історії українських антарктичних досліджень вдалося відібрати зразок тканин за допомогою біопсії в косатки.

Як передає Укрінформ, про це Національний антарктичний науковий центр повідомляє у Фейсбуці.

«Під час виїзду в протоку Лемейр, де навіть взимку часто бувають горбаті кити, наші вчені очікували побачити саме їх. Але замість звичних гігантів натрапили на зграю косаток. Це була перша зустріч з ними для 30-ї експедиції», - ідеться в повідомленні.

Як зазначили полярники, у групі було щонайменше 12 тварин, зокрема двоє зовсім юних. Зграя кілька разів підпливала до човна, кружляла навколо, зникала й знову з’являлася, а один дорослий самець час від часу відділявся від групи і вивчав човен.

«Ми були вражені, наскільки високий у нього плавець. Хоч і бачили безліч фото, але вживу він спершу здавався неприродним. Для нас це, напевно, найяскравіша пригода за весь час», - зауважила біологиня 30-ї Української антарктичної експедиції Зоя Швидка.

Вчені змогли зробити якісні фото та відео для ідентифікації косаток: з обох боків тулуба, спинного плавця та навколоочних плям, що є важливим, адже зібрати дані такого високого рівня вдається не завжди.

«Особливості забарвлення дозволяють попередньо віднести цих косаток до одного з екотипів B. Ретельніший аналіз зображень допоможе точніше визначити підтип (1 чи 2) та з’ясувати, чи зустрічали цих особин раніше і, якщо так, — де й коли саме», - акцентували науковці.

Як зазначається, біологи також відібрали зразок тканин за допомогою біопсії. Це лише другий в історії українських антарктичних досліджень випадок, коли вдалося взяти біопсію саме в косатки.

Таке завдання складніше, ніж у випадку з іншими китами, оскільки косатки швидші, менші за розміром, рідше з'являються на поверхні й рухаються непередбачувано.

До того ж, як зауважили українські полярники, зразки, відібрані в зимовий період, є особливо рідкісними, адже через особливість наукових програм та складні природні умови більшість фахівців різних країн працює в Антарктиці переважно влітку.

«Для відбору зразків наші вчені використовують арбалет зі стрілами із наконечниками, які не проникають глибоко, а лише відбирають невеличкий фрагмент тканини. Це загальноприйнятий у світі метод, що не завдає тваринам шкоди», - підкреслили науковці.

За словами українських вчених, аналіз тканин дає змогу:

вивчати ДНК китів, визначати їхню популяційну належність та встановлювати родинні зв'язки;

дізнаватись особливості живлення за допомогою дослідження стабільних ізотопів;

вимірювати рівень гормонів;

виявляти наявність і концентрації забрудників.

Як повідомляв Укрінформ, українські полярники провели геологічні дослідженняза двома напрямами біля станції «Академік Вернадський» та з борту дослідницького судна «Ноосфера».

Фото: Олександр Мацібура

Теги за темою
дослідження
Джерело матеріала
loader
loader