/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F0893567f62e94677e23e4b916390e04e.png)
Правила відстрочки від мобілізації посилили: кого від ТЦК не врятує бронювання
Відстрочка від мобілізації стає все менш гарантованою — уряд України оновив правила для підприємств, співробітники яких можуть розраховувати на "бронь". І тепер у цьому списку більше конкретики та менше лазівок.
Кабінет Міністрів вніс серйозні зміни до механізму, за яким компанії, установи та організації визнаються критично важливими для економіки та життя країни в умовах війни Ці нововведення безпосередньо впливають на можливість їхніх працівників отримати відстрочку від мобілізації.
Якщо раніше рішення про те, хто "критично важливий", ухвалювалося за територіальним принципом і найчастіше без чіткого переліку галузей - тепер все інакше. У справу вступає конкретика.
Що змінилося?
Тепер відбір таких підприємств проводитимуть обласні, Київська та Севастопольська держадміністрації, а за потреби військові адміністрації. Але не всіх поспіль, а лише тих, хто відповідає новому переліку сфер діяльності та/або належить до комунальної форми власності.
Ось які галузі потрапили під оновлені критерії:
- сільське, лісове та рибне господарство;
- видобуток корисних копалин;
- виробництво та переробка сировини;
- електро-, газо- та теплопостачання;
- водопостачання та водовідведення;
- будівництво;
- торгівля та ремонт техніки;
- транспорт та логістика;
- складські послуги та кур'єрська доставка.
Тепер просто бути "важливою" організацією на думку місцевої влади - недостатньо. Потрібно вести діяльність саме в одній із зазначених галузей.
Що це означає на практиці?
Насамперед — більше порядку та менше суб'єктивності. Якщо раніше можна було "пробитися" до списку критично важливих підприємств не зовсім за профілем, тепер це навряд чи вийде за конкретними критеріями, а не за «знайомством».
Крім того, протягом 30 днів з моменту набрання чинності чинності всі держадміністрації повинні переглянути вже існуючі списки, щоб переконатися: всі, хто отримав "бронь", справді відповідають новим вимогам.
А як щодо самих "броньовиків"?
За офіційними даними, на початок 2025 року близько 950 тисяч людей в Україні мали відстрочку від мобілізації по лінії "критично важливої" роботи. Це приблизно стільки ж, скільки становить чисельність ЗСУ.
Але є важлива умова: зарплата таких співробітників має бути не нижчою за 20 000 гривень на місяць. Тож якщо ви оформлені «в тіні» або отримуєте мінімум — розраховувати на бронь у майбутньому буде все складніше.
Бронь буде, але не для всіх
Оновлені правила – це спроба збалансувати потреби армії та економіки. Випадкові підприємства більше не зможуть прикриватись статусом "життєво важливих", щоб утримувати співробітників від призову. Отже, кожне нове рішення про броню буде під лупою — і для компаній, і для самих працівників.
Раніше ми повідомляли, що "Умовляють мобілізувати": у ТРО стверджують, що пенсіонерів не втримати вдома.

