Генеральний прокурор Руслан Кравченко поки не звертався до Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з вимогою передати йому якесь із проваджень, як це передбачено скандальним законом №12414, заявив директор НАБУ Семен Кривонос в інтерв’ю «Суспільному». За його словами, якщо таке станеться, антикорупційні органи повідомлять про це суспільство.
«Дуже важливо, щоб за цей час не сталося жодної такої події. Генеральний прокурор не звертався ні до НАБУ, ні до САП із вимогою передати [якесь] провадження йому на ознайомлення, і не виносив рішення щодо передачі цього провадження в інший орган. Закликаю генпрокурора не робити цього й далі, тому що ми відразу це обнародуємо. У ту ж секунду, якщо надійде така вимога, ми будемо інформувати про це українське суспільство. Тому, я думаю, вірогідність цього надзвичайно мала», – зазначив Кривонос.
Водночас за його словами, якщо генпрокурор все ж забере якусь справу, то після повернення керівнику САП процесуальних гарантій він зможе витребувати провадження в органу, куди його передали. Однак Кривонос наголосив, що таке витребування справ буде катастрофою.
«У цих провадженнях є дані про наших викривачів, про негласні слідчі та розшукові дії, докази протиправної діяльності. Тому цього не можна допустити», – додав директор НАБУ.
Нагадаємо, 22 липня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №12414 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу, яким по суті ліквідувала незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро України. За нього проголосували 263 депутати. У низці українських міст, зокрема й Києві, спалахнули масові протести проти закону про НАБУ та САП.
Після протестів Зеленський заявив, що готує новий законопроєкт, який «гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання». Цей крок привітали у Євросоюзі.
Водночас керівник кримінальної практики Адвокатського об’єднання AZONES Микола Мягков у коментарі для ZN.UA розповів, що між ухваленим законом №12414, що ліквідує незалежність НАБУ та САП, та ухваленням президентського №13533, виникає лазівка для топ-корупціонерів з можливим використанням генпрокурора.
Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Як ручний парламент реалізував сценарій влади, який давно розроблявся на Банковій?
Відповіді у статті «Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму» дає редактор відділу внутрішньої політики Інна Ведернікова.