Чому в Україні кажуть сорок, а не "чотиридесят" - розкрито несподіваний секрет
Чому в Україні кажуть сорок, а не "чотиридесят" - розкрито несподіваний секрет

Чому в Україні кажуть сорок, а не "чотиридесят" - розкрито несподіваний секрет

Число "сорок" в українській мові має неочікуване походження, пов’язане з торгівлею хутром і навіть грецьким впливом, розповів історик Олександр Алфьоров.

Про що йдеться у матеріалі:

В українській мові є одне загадкове число, яке вибивається з логіки десяткового рахунку — це число "сорок". Чому ж ми не говоримо "чотиридесят", як це логічно випливає з ряду "тридцять", "п’ятдесят", "шістдесят"? Професійний історик, голова Інституту національної пам’яті Олександр Алфьоров у відео на YouTube пояснює справжнє походження цього слова — і воно куди цікавіше, ніж здається на перший погляд.

Главредз'ясував, чому кажуть сорок, а не чотиридесят.

Як пишеться 40

"Слов'яни переважно кажуть чотиридесят. Ми ж кажемо сорок", — зауважує історик.

За словами Олександра Алфьорова, ця відмінність бере свій початок з давніх одиниць виміру. Колись одиницею обліку в торгівлі хутром була саме кількість шкірок — наприклад, соболів чи білок.

"Сорок штук необхідно було для пошиття якогось певного одягу, шуби чи напівшубка. І це була одиниця виміру або з соболів, або ж з вивірок білок", — пояснює експерт.

Дивіться відео про те, чому 40 це сорок:

Шкірки складали в спеціальний мішечок — і саме цей мішечок мав назву сорок. Саме так число і ввійшло в мову як самостійне слово, що означає кількість.

Слово "сорочка" має спільне походження з словом 40

Олександр Алфьоров наголошує, що це слово залишило свій слід не лише у числівнику.

"Ці білки, шкірки клали в мішечок, який мав назву сорок. Звідси, до речі, походить назва сорочка", — підкреслює історик.

Отже, звичний нам предмет одягу має безпосередній зв’язок із давніми одиницями виміру хутра — і саме через це числівник "сорок" закріпився в українській мові.

Походження числа сорок

Не виключено також, що слово має іноземне коріння.

"Інакша версія звучить так, що наші купці їхали до Константинополя, де продавали ці сорок штук таких от зв'язок. І греки казали "сараконта" — це грецькою мовою сорок. І звідси ми взяли цей числівник", — розповідає Олександр Алфьоров.

Таким чином, українське слово сорок могло прийти до нас або з торгівлі хутром у княжі часи, або як запозичення від грецького торгового партнера.

Вам також може бути цікаво:

Про персону: Олександр Алфьоров

Олександр Анатолійович Алфьоров (нар. 30 листопада 1983, Київ) — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України, Голова Інституту національної пам’яті України, майор запасу ЗСУ, передає Вікіпедія.

Джерело матеріала
loader
loader