Президент вніс до Верховної Ради проєкт закону з нормами про незалежність НАБУ і САП
Президент вніс до Верховної Ради проєкт закону з нормами про незалежність НАБУ і САП

Президент вніс до Верховної Ради проєкт закону з нормами про незалежність НАБУ і САП

Законопроєкт №13533 скасовує урізання повноважень антикорупційних органів та містить низку нововведень.

Законопроєкт президента України Володимира Зеленського №13533 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України і деяких законодавчих актів України щодо посилення повноважень Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури» опублікували на сайті Верховної Ради

Згідно з новим проєктом закону, генпрокурор не зможе давати вказівки прокурорам САП та здійснювати інші дії, які прямо стосуються реалізації їх повноважень. Письмові накази адміністративного характеру щодо діяльності САП видаються за обов’язковим погодженням заступника генпрокурора — керівника САП.

Керівнику САП надають право доповнювати, змінювати або відкликати апеляційні/касаційні скарги. Угоди про визнання винуватості мають погоджувати з керівництвом САП.

Також генпрокурор не може давати письмові вказівки підрозділам детективів і внутрішнього контролю НАБУ. Заборонено доручати іншим органам розслідування справ НАБУ, крім випадків об'єктивної неможливості функціонування НАБУ. Суперечки щодо підслідності справ НАБУ вирішує генпрокурор або керівник САП. Детективи зобов'язані виконувати письмові вказівки тільки прокурора САП.

Крім того, згідно з документом, працівникам НАБУ забороняють виїзд за кордон під час воєнного стану, окрім відряджень, співробітники, які мають доступ до держтаємниці, впродовж шести місяців також будуть зобов’язані пройти поліграф.

Також документ передбачає, що працівники НАБУ, САП, Бюро економічних розслідувань, Офісу генпрокурора України, Держбюро розслідувань, які мають доступ до державної таємниці, кожні два роки повинні будуть проходити перевірку на поліграфі на предмет вчинення дій на користь Росії.

Проти ухваленого Радою законопроєкту 22 липня пройшли акції протесту в Києві, Одесі, Львові, Ужгороді, Дніпрі, Сумах та інших містах. Коаліція РПР закликала президента ветувати закон.

Однак увечері того ж дня Володимир Зеленський таки підписав закон про підпорядкування САП і НАБУ генпрокурору.

Представники українського громадянського суспільства оприлюднили заяву, в якій закликали Зеленського і Верховну Раду скасувати закон щодо НАБУ і САП. Автори заяви розцінюють нинішні події як зрив курсу на європейську інтеграцію.

23 липня протести продовжилися. Українці вийшли на мітинги в Києві, Львові, Кривому Розі, Івано-Франківську, Тернополі, Харкові, Ужгороді, Одесі, Луцьку, Миколаєві, Чернігові, Кременчуці, Чернівцях, Дніпрі та Запоріжжі.

Того ж дня під час вечірнього звернення президент Володимир Зеленський сказав, що подасть до Верховної Ради законопроєкт, який «забезпечить силу системі правопорядку», але водночас матиме «всі норми для незалежності антикорупційних інституцій». 

24 липня група народних депутатів подала на реєстрацію альтернативний законопроєкт, який передбачає скасування усіх норм щодо НАБУ і САП у законі №12414. 

Читайте також: 

  • «Чого ви переживаєте за агентів ФСБ?»: що говорили в телемарафоні та на Суспільному про ситуацію навколо НАБУ і САП
  • Як відреагували активісти, союзники, медіа і російські пропагандисти на втрату незалежності НАБУ і САП

Фото: Володимир Зеленський / телеграм

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Володимир Зеленський НАБУ САП Законодавство
Джерело матеріала
loader
loader