/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F6dca3389a39603ff23aa790225b7dcb1.jpg)
Після G7 відреагували на законопроект Зеленського про відновлення повноважень НАБУ та САП
Дипломатичні представники країн "Великої сімки" у четвер схвально відреагували на ініціативи української влади щодо відновлення повноважень антикорупційних органів. У спільній заяві послів G7 наголошується на важливості подальшого розвитку реформ у сфері верховенства права та протидії корупції.
За словами дипломатів, прогрес у цих напрямах є не лише вимогою українського суспільства, але й передумовою для європейської інтеграції та покращення бізнес-клімату в країні. "Ми продовжимо уважно стежити за розвитком подій та чекаємо на швидке прийняття закону Верховною Радою", — зазначили представники G7.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F285a800930f99d4b5867f2f6b8c1e47d.jpg)
Реакція міжнародних партнерів стосується законопроєкту 13533, який президент Володимир Зеленський подав як невідкладний. Документ передбачає повне відновлення процесуальних повноважень та гарантій незалежності Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Представники НАБУ та САП активно брали участь у розробці законопроєкту та закликають парламент якнайшвидше ухвалити президентську ініціативу. Як зазначається в повідомленні антикорупційного бюро, це дозволить запобігти загрозам для кримінальних проваджень, які розслідують ці органи.
Ключові положення законопроєкту передбачають суттєві зміни у взаємодії між різними правоохоронними структурами. Зокрема, генеральному прокурору та його заступникам заборонятиметься давати вказівки прокурорам САП. Письмові накази адміністративного характеру щодо діяльності антикорупційної прокуратури видаватимуться виключно за погодженням із заступником генпрокурора — керівником САП.
Документ встановлює чітку субординацію в межах САП: співробітники підпорядковуватимуться лише керівнику антикорупційної прокуратури, його першому заступнику та заступнику. Генеральному прокурору також забороняється давати вказівки детективам НАБУ.
Серед інших положень законопроєкту — вимога щодо проходження поліграфа співробітниками НАБУ, які мають доступ до державної таємниці. Процедуру організовуватиме СБУ протягом шести місяців.
Законопроєкт також регулює питання передачі справ між різними органами. НАБУ отримає можливість приймати справи від інших структур за рішенням директора бюро та за погодженням із прокурором САП. Водночас керівник САП зможе передавати справи НАБУ іншим органам у випадках, коли бюро не може здійснювати досудове розслідування з об'єктивних причин.
Прокурори САП матимуть право надавати письмові вказівки детективам НАБУ, при цьому для детективів передбачена відповідальність у разі відмови виконувати такі вказівки. Співробітникам НАБУ заборонятиметься виїжджати за кордон під час дії воєнного стану, за винятком службових поїздок.
Генеральний прокурор отримає повноваження передавати справи Бюро економічної безпеки іншим правоохоронним органам.
Варто нагадати, що Зеленський провів переговори з федеральним канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцем, під час яких проінформував про погодження ключового антикорупційного законопроєкту та обговорив актуальні питання підтримки України.

