У Стамбулі переговори завершилися хвилею пропаганди Мєдінского щодо депортованих дітей — Рашевська
У Стамбулі переговори завершилися хвилею пропаганди Мєдінского щодо депортованих дітей — Рашевська

У Стамбулі переговори завершилися хвилею пропаганди Мєдінского щодо депортованих дітей — Рашевська

У Стамбулі переговори завершилися хвилею пропаганди Мєдінского щодо депортованих дітей — Рашевська

Експертка РЦПЛ розповіла про заяви російської сторони.   

Напередодні у Стамбулі відбувсятретій раунд переговорів між російською та українською делегаціями. Експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська наголосила, що ці переговори завершилися новою хвилею пропаганди РФ, зокрема, глави російської делегації Владіміра Мєдінского, щодо депортованих українських дітей.

На своїй сторінці в Facebook Рашевська наводить ключові цитати Мєдінского та пояснює, як його слова суперечать фактам. 

Мєдінскій вказує, що нібито РФ завершила опрацювання списку дітей, який отримала під час другого раунду переговорів та, що "уповноважені з прав людини та прав дитини продовжують роботу над цим списком". Рашевська наголошує, що в країни-агресора немає власного реєстру (так званого "списку") примусово переміщених дітей з території України. Цей реєстр не бачила ні Україна, ні Центральне довідкове агентство Міжнародного Комітету Червоного Христа. 

"Це окреме порушення РФ статті 78 Додаткового протоколу І до Женевських конвенцій, а також низки інших договорів, які регулюють право дітей на возз’єднання з родиною", - додає вона.

Експертка зазначає, що спочатку росіяни знайшли у списку лише п'ятьох українських дітей, яких могли б повернути на територію України, але минулого тижня вони репатріювали  11 дітей на Батьківщину. 

Рашевська наголошує, що це свідчить про те, що під контролем Росії залишається більше українських дітей і росіяни про це добре знають, однак заради власних інтересів вони маніпулюють поверненням дітей в Україну, а також спотворюють масштаби.

Глава російської делегації заявив, що лише 339 дітей було в списку України, однак українська сторона неодноразово заявляла, що це лише перша група дітей і що зараз ідентифіковано близько 20 тисяч дітей, які перебувають на російській території. 

Мєдінскій стверджує, що нібито значна частина дітей із списку ніколи не перебували на російській території. 

Рашевська звертає увагу на те, що глава делегації РФ міг "забути 
російську конституцію або ж визнав юридичну нікчемність змін до неї та підтвердив, що окуповані території належать Україні". Експертка наголошує, що примусове переміщення дітей як в межах ТОТ, так і депортація до РФ, є злочином проти людяності та воєнним злочином.

Вона також припускає, що дітей могли передати на усиновлення до родин громадян РФ зі зміною персональних даних, а також, що вони могли постраждати від торгівлі людьми, тому й місце перебування українських дітей не фіксується в Росії.

Мєдінскій повідомив, що в списку 50 людей були не дітьми, а дорослими. Рашевська нагадує, що Росія розпочала депортацію дітей ще в 2014 році, тому частина дітей вже стала повнолітніми, однак вона наголошує, що це ніяк не нівелює обов’язок негайно повернути цих повнолітніх на територію України. 

Вона також звертає увагу, що колишні хлопчики, які примусово отримали громадянство РФ, стали чоловіками. На практиці ці юнаки підпадають під 
обов’язкову строкову військову службу з високим потенціалом подальшої мобілізації . Рашевська зазначає, що юнакам вже не вдасться просто так перетнути російський кордон. 

Черговою пропагандистською заявою Мєдінского є те, що діти на території РФ перебувають у безпеці, мають все необхідне у дитячих установах та знаходяться під державним контролем.

"Так і хочеться запитати: “А як же люблячі сім’ї російських військових, Вова?”. Не наголосив представник Путіна про, щонайменше, 380+ уже переданих росіянам українських дітей, як і про те, що процеси незаконного встановлення опіки та усиновлень/удочерінь тривають", - пише експертка РЦПЛ.

Рашевська звертає увагу на те, що росіяни перетворили українських дітей з інтернатів на російських сиріт з системи закладів, яка неодноразово визнавалася міжнародними організаціями як система насильства, що подібна до в’язниць, де 40% вихованців стають залежними та ще аналогічна кількість — вчиняє злочини.

Окрім цього, Росія вимагає повернути дітей, які були вивезені з її території на українську та "очікує від України такого ж уважного ставлення до російських дітей, яке нібито країна-агресор проявляє щодо українських".

Експертка нагадує, що в листопаді 2024 року на територію РФ повернули 12 дітей, які були евакуйовані з Курської області. Того ж дня російська уповноважена з прав людини Марія Львова-Бєлова жодним словом не згадала про інших російських дітей, які нібито утримуються в Україні. 

"Звідки ще українці могли “вивезти” російських дітей, питання абсурдне й без відповіді. Тож схоже на чергову спробу росіян зобразити їхню депортацію та українську евакуацію як рівноцінні явища, хоча вони в тисячі разів різняться масштабами й кардинально відмінні з точки зору поваги до міжнародних зобов’язань", - додає експертка. 

Рашевська повідомила, що під час вчорашніх переговорів делегація України знову заявила, що без повернення на територію України всіх викрадених дітей мир неможливий. 

Чому кількість депортованих дітей зростає, але цифра у 19 546 не змінюється? Як Росія легалізує викрадення під прикриттям опіки, і що має містити справжня мирна угода? Про це експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська розповіла Аллі Котляр в інтерв’ю "Україна має вимагати не лише повернення дітей, а й покарання винних".

Джерело матеріала
loader
loader