Адміністрація президента США Дональда Трампа оприлюднила документ “Перемога в перегонах штучного інтелекту: План дій Америки щодо штучного інтелекту”, який передбачає прискорення інновацій, розбудову американської інфраструктури ШІ та лідерство в міжнародній дипломатії та безпеці. Документ охоплює 28 сторінок і містить понад 90 політичних ініціатив, що, за словами Білого дому, можуть бути реалізовані в найближчі тижні та місяці.
“Штучний інтелект – це революційна технологія з потенціалом трансформувати світову економіку та змінити баланс сил у світі. Щоб залишатися провідною економічною та військовою державою, Сполучені Штати повинні виграти перегони штучного інтелекту. Визнаючи це, президент Трамп доручив нам розробити цей План дій. Водночас ми повинні зосередити увагу на американських працівниках та уникати орвеллівського використання штучного інтелекту”, – заявив експерт зі штучного інтелекту та криптовалют Адміністрації Трампа Девід Сакс. За його словами, які передає BBC, ключовим завданням є “запобігання неправильному використанню або крадіжці технологій штучного інтелекту зловмисниками”, а також реагування на “нові та непередбачені ризики”.
Планом передбачено створення нових центрів обробки даних, підтримку американських розробників і масштабування систем ШІ в державному секторі. Водночас адміністрація Трампа заявляє про необхідність скасування чинних нормативів, які, на її думку, “стримують інновації”. Федеральним агентствам запропоновано провести перегляд усіх внутрішніх політик, які можуть заважати впровадженню Плану дій щодо ШІ.
Очікується, що президент Трамп підпише три виконавчі укази. Перший передбачає підтримку експорту американських технологій ШІ. Другий – спрямований на боротьбу з “ідеологічною упередженістю” в ШІ-системах. Третій – фіксує політику прискореного впровадження штучного інтелекту в урядові та комерційні процеси.
“Розробка систем штучного інтелекту в Америці має бути вільною від ідеологічних упереджень чи штучно створених соціальних програм”, – заявили в Білому домі. “Завдяки правильній урядовій політиці Сполучені Штати можуть зміцнити свої позиції лідера у сфері штучного інтелекту та забезпечити світліше майбутнє для всіх американців”.
Документ розглядає також зовнішньополітичні аспекти. Зокрема, адміністрація позиціонує розширення інфраструктури та інвестицій у ШІ, як засіб протистояти впливу Китаю.
Серед пріоритетів плану – сприяння приватному сектору, максимальна дерегуляція та усунення нормативів, які адміністрація вважає “застарілими”. Водночас критики заявляють, що документ надмірно орієнтований на інтереси великих технологічних компаній.
“План дій Білого дому щодо штучного інтелекту був написаний технологічними мільярдерами для технологічних мільярдерів і не служитиме інтересам широкої громадськості”, – заявила Сара Майєрс Вест, спів виконавча директорка AI Now Institute (Інституту штучного інтелекту зараз). На її думку, позиція адміністрації ”надає пріоритет корпоративним інтересам над потребами звичайних людей, на яких уже впливає штучний інтелект”.
Критика стосується і скасування ініціатив попередньої адміністрації. Два роки тому колишній президент США Джо Байден підписав виконавчий указ, який запроваджував стандарти безпеки та відповідального використання ШІ у федеральних структурах. Трамп скасував цей указ у перший день свого нового президентського терміну в січні 2025 року. За кілька днів він підписав новий указ, яким закликав до швидкого розвитку штучного інтелекту, дерегуляції та викорінення “ідеологічного забарвлення” в алгоритмах.
Надалі адміністрація запросила громадськість надати коментарі щодо нового плану. За словами урядовців, документ сформовано з урахуванням понад 10 000 пропозицій від громадян, надісланих в онлайн-форматі.
“Прискорення інновацій є надзвичайно важливим, але демонтаж відповідальних бар'єрів ризикує перетворити революцію штучного інтелекту в Америці на безрозсудну авантюру”, – заявив Джим Секрето, колишній заступник керівника апарату міністра торгівлі Джини Раймондо. Він також наголосив на тому, що “сприяння агресивному експорту штучного інтелекту без розумного контролю зміцнює позиції Китаю”,
Питання регулювання ШІ стало предметом суперечок і в Конгресі під час обговорення масштабного бюджетного законопроєкту Трампа, ухваленого на початку липня. Початково документ передбачав десятирічний мораторій на будь-яке регулювання ШІ в штатах, однак ця норма була виключена з остаточного тексту після обговорень із законодавцями.
Нагадаємо, що проєкт Stargate від OpenAI та SoftBank вартістю $500 млрд, анонсований за підтримки адміністрації Трампа, наразі реалізується із затримками та скороченням початкових планів. Попри заявлену мету – побудову потужної інфраструктури для ШІ в США, партнери досі не погодили ключові аспекти співпраці, а єдиним реальним кроком залишається план створення одного дата-центру в Огайо. Паралельно OpenAI реалізує схожі проєкти без участі SoftBank.