Вечірня електроенергія стає дорожчою: що це означає для українців і чи буде зростання цін
Вечірня електроенергія стає дорожчою: що це означає для українців і чи буде зростання цін

Вечірня електроенергія стає дорожчою: що це означає для українців і чи буде зростання цін

Електроенергія у вечірні години може стати дорожчою — і це, як вважають деякі експерти, потягне за собою підвищення цін на все в Україні. Експерт енергоринку Андріян Прокіп запевняє, що прямої залежності тут немає і тотального зростання цін чекати не варто, зате енергосистема стане більш стабільною.

Регулятор готується переглянути прайс-кепи на окремих сегментах ринку в години вечірнього піку (з 17 до 23 год). Які причини й очікувані наслідки такого рішення, і чому цей процес, фактично, неминучий.

Енергосистема досі не відновилась повністю після масштабних обстрілів. Власних потужностей вистачає не завжди, і цілком природно, що в періоди високого попиту ми є імпортозалежними.

За останні два тижні ми спостерігаємо помітне зростання імпорту електроенергії в години вечірнього піка: споживання зростає через спеку, а частина генерації, зокрема деякі атомні енергоблоки, перебувають у ремонтах, щоб працювати повним складом узимку. Відтак дефіцит потужностей поглибився, й імпорт відіграє суттєвішу роль, щоб збалансувати енергосистему без відключень споживачів.

Ще кілька тижнів тому були побоювання, що у разі зростання цін у Європі, імпорт виявиться фактично недоступним: або системному оператору довелось би залучати аварійну допомогу, яка негарантована і часто дорожча, ніж комерційний імпорт, або довелось би запроваджувати графіки відключень. Тому ще кілька тижнів тому було зрозуміло, що регулятор може піти на перегляд цінових обмежень у години пік.

Але крім цього є ще одна причина, яка змусить нас відмовитись від прайс-кепів. Цього вимагає повноцінний маркет каплінг (об’єднання ринками ЄС), яке мало б відбутись до 2027 року. Маркет каплінг є важливим, адже серед іншого він дозволить застосовувати так звані віртуальні угоди з купівлі низьковуглецевої електроенергії (virtual PPA), укладені в Україні як інструмент нейтралізації CBAM (транскордонний вуглецевий податок ЄС — Ф.) для вітчизняних виробників. До реалізації маркет каплінгу застосування інструменту гарантій походження електроенергії не може бути використане як інструмент компенсації для CBAM.

Очікувано, що тема перегляду прайс-кепів вчергове актуалізує спекуляції про рівень цін та потенціал їх зростання.

Але в нинішніх умовах говорити, що ціна зміниться пропорційно підвищенню прайс-кепів – маніпуляція. Достатньо подивитись графіки цін на РДН (ринок на добу наперед — Ф.) та ВДР (внутрішньодобовий ринок — Ф.), щоб зрозуміти, що підвищення прайс-кепів не потягне за собою таке ж зростання ціни – погодинні ціни зрідка сягали цінової стелі в останні тижні. От, наприклад, графік погодинних цін на РДН на 22.07 засвідчує це.

Тож перегляд прайс-кепів передусім посилює надійність електропостачання в умовах дефіциту потужностей, і аж ніяк не означає сталого зростання ринкових цін.

В умовах імпортної залежності, часто саме імпорт електроенергії буде визначальним чинником у формуванні цін. І очікувати суттєвого пониження цін в умовах дефіциту потужностей теж не слід.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Поки не стріляють — рятуємо енергетику. Що потрібно робити, якщо вдасться домовитися про перемир'я
Теги за темою
електроенергія
Джерело матеріала
loader
loader