/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F35%2F0cdebda4580674129b84cfcd862e2c4f.jpg)
Стали відомі деталі, як ЄС планував відкрити перший кластер з Україною, але рішення відклали
Європейський Союз був за крок від відкриття першого переговорного кластера з Україною, попри блокування з боку Угорщини – проте це рішення, що планували на 18 липня, так і не було втілене у реальність.
Про це йдеться у статті "Європейської правди".
Як з’ясувала "ЄП", у Брюсселі була напрацьована юридично нестандартна, але потенційно ефективна схема, яка дозволяла обійти формальне вето Будапешта.
Згідно з планом, погодженим між Єврокомісією, президентом Євроради Антоніу Коштою, а також рядом країн-членів, передусім Данією, яка головує у Раді ЄС, відкриття переговорного кластера мало відбутися 18 липня без голосування, на полях засідання Ради ЄС у загальних справах.
Цю позицію коротко можна звести до того, що в установчих документах ЄС немає вимоги про одностайне голосування за проміжні технічні кроки, як-от відкриття кластерів.
Тому Єврокомісія має право робити це з власної ініціативи, адже держави ЄС, відкривши переговори з Україною торік, дали їй такі повноваження.
За даними "ЄП", перше обговорення цієї ідеї на найвищому рівні відбулося у Гаазі, під час саміту НАТО.
А фінальний раунд переговорів з керівництвом Єврокомісії та Євроради відбувся у Римі 10 липня.
Саме після того комісарка Марта Кос зробила заяву, що вона впевнена у відкритті всіх глав у вступних переговорах з Україною.
Зокрема, уряд пішов на грубе порушення закону про Бюро економічної безпеки і відхилив кандидата, відібраного на прозорому конкурсі за підтримки ЄС.
Також відбулися обшуки без санкції суду у Віталія Шабуніна.
Кілька джерел "ЄП" стверджують, що головні перепони цьому – внутрішньоєвропейські.
У Брюсселі прагнули уникнути того, що якась з ключових держав ЄС почне публічно оспорювати цей крок.
Водночас окремі столиці вважали, що з рішенням треба попрацювати і перенести його на вересень.
До слова, колишня віцепрем’єрка Ольга Стефанішина у своєму останньому інтерв'ю на посаді визнала, що план відкриття переговорів 18 липня дійсно існував, а також поклала на ЄС відповідальність за його зрив – і, частково, також за свою відставку.
Втім, наявна у "Євро.
Правди" інформація не підтверджує цю версію.
Так, станом на 14 липня, коли стало відомо про рішення Зеленського змінити відповідальну за євроінтеграцію в уряді, джерела "ЄП" в Брюсселі стверджували, що процес розвивається позитивно і є всі підстави розраховувати на дипломатичну перемогу, тобто на відкриття кластера.
Деталі читайте у статті: "Союз" Зеленського і Орбана.
Як президент руйнував рух України до ЄС та чого чекати далі.
