/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fa8440fc0f6c95ea931f903235ca32aac.jpg)
Перегляд прайс-кепів — довгоочікуване і правильне рішення — експерт
Цей крок назрів давно і є неминучим у нинішніх умовах, заявив Андріан Прокіп, доктор економічних наук, керівник енергетичних програм ГО«Український інститут майбутнього».
За його словами, українська енергосистема й досі не відновлена повністю після масованих російських атак, а тому залишається
чутливою до будь-яких коливань у балансі потужностей. У вечірні години попит зростає, натомість частина атомної генерації перебуває у ремонтах, щоб підготуватись до зими. Це ще більше загострює дефіцит і робить імпорт електроенергії критично важливим.
«За останні два тижні ми спостерігаємо помітне зростання імпорту електроенергії в години вечірнього піку», — наголошує Прокіп.
При цьому експерт зазначає, що залишаються ризики: якщо ціни в ЄС зростуть, імпорт може стати економічно недосяжним, і тоді на українських споживачів чекатимуть або аварійна допомога ззовні, або графіки відключень. Саме тому перегляд прайс-кепів у пікові години — логічний і виважений крок.
Також експерт наголошує на зобов’язаннях України щодо інтеграції з ринками ЄС.
«Цього вимагає повноцінний маркет каплінг, який мав би відбутись до 2027 року», — пояснює Прокіп.
Він очікує, що перегляд прайс-кепів спричинить публічні дискусії та політичні спекуляції.
Але, за словами Прокіпа, говорити про автоматичне і пропорційне зростання цін на електроенергію — маніпуляція: «Підвищення прайс-кепів не потягне за собою таке ж зростання ціни — погодинні ціни зрідка сягали цінової стелі в останні тижні».
На думку експерта, перегляд обмежень — це перш за все питання енергетичної безпеки, а не тарифної політики.
«Тож перегляд прайс-кепів передусім посилює надійність електропостачання в умовах дефіциту потужностей, і аж ніяк не означає сталого зростання ринкових цін», — підкреслив Прокіп.
рішення тоді не ухвалили. Члени енергетичного Комітету Ради та низка експертів закликали членів НКРЕКП негайно скасувати ці обмеження, оскільки вони є основною причиною недостатнього імпорту електроенергії з Європи в умовах дефіциту.

