/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F69%2Fea75a71ae0d9518122544d159b822a87.jpg)
Мита на сою та ріпак знизять закупівельні ціни на 10%
Запровадження 10% мит на експорт сої та ріпаку призведе до зниження вартості цих культур на 10% від ринкової ціни. Про це заявив учасник ВАР Микола Малієнко в ефірі PROстір.
За його словами, середній агровиробник продає врожай трейдерам, які, своєю чергою, експортують продукцію за кордон. Накладання мита на трейдера означає для нього додаткові витрати, які він компенсує за рахунок аграріїв.
«Трейдер не захоче платити мито з власної кишені — він просто знизить закупівельну ціну на 10%. Від цього виграє внутрішній переробник, який також зможе знизити ціну, бо у аграріїв не буде вибору: трейдер не купить, переробник купить, але дешевше», — пояснив Малієнко.
За оцінками експертів, втрати для агросектору України від запровадження мит можуть сягнути від 200 до 500 млн доларів, а прибутковість агробізнесу — суттєво знизитися.
Це вже не перша спроба обмежити експорт сої та ріпаку. Ще у 2018 році уряд намагався реалізувати так звані «соєві правки», які передбачали скасування відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку для аграріїв, які не мають власних переробних потужностей. Така ініціатива фактично виключала середнього й малого виробника з експортного ланцюга, залишаючи експорт лише великим трейдерам із переробкою.
Ці правки спричинили масове обурення серед сільгоспвиробників. У відповідь на спробу їх запровадження аграрії виходили на всеукраїнські акції протесту, перекривали дороги та вимагали скасування дискримінаційних норм.
За словами представників аграрної спільноти, запровадження мит на експорт ключових технічних культур не лише знизить прибутковість виробництва, а й поставить під загрозу посівну кампанію 2026 року, адже багато аграріїв уже працюють на межі рентабельності.

