Громадськість закликала Зеленського і Верховну Раду скасувати закон щодо НАБУ і САП
Представники українського громадянського суспільства оприлюднили заяву, в якій стверджують, що закон №12414, який напередодні ухвалила Верховна Рада України і підписав президент Володимир Зеленський, ліквідовує незалежність антикорупційних органів і перетворює їх на «підрозділи нереформованої й політично залежної прокуратури».
Відповідну заяву на своїй сторінці у фейсбуці опублікував громадський діяч і голова правління ГО «Деколонізація РФ» Валерій Пекар. Її підписали понад 60 організацій, серед яких — бізнес-спільноти, громадські організації та аналітичні центри.
У заяві йдеться про те, що незалежні антикорупційні інституції були й залишаються однією з головних умов європейської інтеграції України.
«Це було прямою вимогою Угоди про асоціацію, однією з головних умов для запровадження безвізового режиму, однією з сімох ключових умов, які мали бути виконані для початку переговорів про вступ тощо. Незалежні та ефективні антикорупційні інституції — це не технічна деталь, а системна вимога європейської інтеграції України. Вони є одним із головних критеріїв для оцінки прогресу України на шляху до членства в ЄС і важливим маркером довіри з боку європейських партнерів», — вважають автори заяви.
Водночас вони переконані, що закон № 12414 ліквідовує незалежність антикорупційних органів і перетворює їх на «підрозділи нереформованої й політично залежної прокуратури», а ще — «суттєво обмежує ефективність роботи цих органів», оскільки позбавляє їх можливості зберігати конфіденційність розслідувань.
«По суті це означає знищення одного з тих найважливіших факторів, які тримають для України відчиненими двері до Європейського Союзу, забезпечують довіру й підтримку з боку європейських партнерів, життєво необхідну в час війни, та живлять українську мрію про краще майбутнє, що дає людям сили на фронті та в тилу», — йдеться в заяві.
Автори звернення також вважають, що закон щодо НАБУ і САП створює підстави для згортання наявних здобутків євроінтеграції та збільшує фінансові ризики для України.
Представники української громадськості заявили, що розцінюють нинішні події як зрив курсу на європейську інтеграцію, за який заплачено життями Героїв Небесної Сотні, а й також героїв АТО та Сил оборони України.
«Разом зі зривом перезавантаження Бюро економічної безпеки та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, застосуванням політично вмотивованого вибіркового правосуддя до громадських активістів, військовослужбовців, журналістів тощо, це створює відчуття повернення у 2013 рік, коли геополітичний та цивілізаційний вибір України ще не був зроблений», — повідомляють громадські активісти.
У заяві також йдеться про те, що повномасштабна війна, яка триває вже четвертий рік, вимагає єдності та концентрації сил держави, суспільства та європейських партнерів.
«В умовах падіння економіки, катастрофічної нестачі фінансових ресурсів, крихкої політичної підтримки зовні та ще більш крихкої суспільної згуртованості всередині – це створює надзвичайні ризики для української державності», — стверджують автори заяви.
Представники української громадськості закликали президента України Володимира Зеленського та Верховну Раду України проявити державницьку позицію — «зважити ризики та вчинити дії, необхідні для скасування Закону, таким чином підтверджуючи українському суспільству та європейським партнерам вірність європейському вибору України».
Заява є відкритою для приєднання і доступна за посиланням.
Проти ухваленого Радою законопроєкту пройшли акціїв Києві, Одесі, Львові, Ужгороді, Дніпрі та Сумах.
Коаліція РПР закликала президента ветуватизакон.
Ввечері 22 липня Володимир Зеленський підписав закон про підпорядкування САП і НАБУ генпрокурору.
Ілюстрація: Українське радіо
Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.

