Представники німецького політикуму кулуарно могли обговорювати з Москвою долю «Північного потоку»
Представники німецького політикуму кулуарно могли обговорювати з Москвою долю «Північного потоку»

Представники німецького політикуму кулуарно могли обговорювати з Москвою долю «Північного потоку»

Після масштабного вторгнення в Україну режим Путіна створив мережу контактів у Німеччині, зокрема, з метою перезапуску газопроводу «Північний потік-2».

Про це йдеться у спільному розслідування німецького журналу Spiegel і російської опозиційної платформи Insider, передає Укрінформ.

Як стверджують розслідувачі, ключовою фігурою в цій мереж є колишній голова Соціал-демократичної партії і прем’єр-міністр землі Бранденбург Маттіас Платцек, який з кінця 2022 року був у Москві щонайменше дев'ять разів, востаннє - у березні 2025-го.

За даними журналістів, кілька разів з ним приїжджали виконавчий директор Німецько-російського форуму Мартін Гофманн та член Християнсько-демократичного союзу Рональд Пофалла, який очолював відомство федерального канцлера за часів Ангели Меркель. У деяких візитах брали участь колишній міністр європейських справ землі Північний Рейн-Вестфалія Штефан Гольтгофф-Пфертнер і член Бундестагу від СДПН Ральф Штегнер, йдеться у статті.

Крім того, за інформацією розслідувачів, німецькі представники мали конфіденційні зустрічі в столиці Азербайджану Баку з представниками Газпрому (материнської компанії Nord Stream 2 AG), серед яких були голова наглядової ради компанії Віктор Зубков та Сергій Колін.

Журналісти зауважують, що Москва вже деякий час намагається відновити роботу «Північного потоку-2» за участю США. Цей трубопровід, як і «Північний потік-1», був серйозно пошкоджений у 2022 році, але одна гілка ціла. Хоча уряд Німеччинивідмовив у ліцензії через війну Росії проти України, Володимир Путін оголосив у березні минулого року, що якщо США та Росія досягнуть угоди, російський газ знову зможе надходити до Європи. Він також обговорював це зі президентом США Дональдом Трампом. Після цієї розмови Кремль оголосив, що сторони «зацікавлені» в енергетичних проєктах, йдеться у статті.

У ній повідомляється, що торік американський бізнесмен Стівен Лінч висловив бажання викупити «Північний потік-2» у Газпрому через швейцарську компанію та перезапустити його як американський. За даними журналістів, Лінч тривалий час жив і займався бізнесом у Москві. Джерела ЗМІ в службах безпеки кажуть, що Москва «навмисно» використовує американських інвесторів для «нормалізації» відносин з Америкою.

У Німеччині ж депутат ХДС Томас Барайс, член Робочої групи з питань енергетики, під час весняних коаліційних переговорів сказав, що одного дня «Північний потік-2», який перебуває під контролем Америки, може стати «частиною угоди Трампа з Росією». Прем’єр-міністр Саксонії Міхаель Кречмер заявив, що «Північний потік» міг би бути «можливим початком для переговорів з Росією», а член СДПН і прем’єр-міністр Бранденбурга Дітмар Войдке виступав за «нормалізацію торговельних відносин» після досягнення миру, що включала б «постачання сировини».

Проти цього виступили «Зелені», зазначають журналісти. Тодішній міністр економіки Роберт Габек та його парламентський державний секретар Міхаель Келлнер хотіли запобігти поверненню газопроводів в експлуатацію. Було вирішено розпочати процедуру банкрутства, щоб ускладнити «угоди на шкоду Україні».

Але 15 квітня, незадовго до кінця терміну повноважень уряду Олафа Шольца, кредитори проголосували проти банкрутства. Хоча ЄС заборонив продаж «Північного потоку-2» через 18-й пакет санкцій проти Росії, вони мають поновлюватися кожні шість місяців, тож достатньо вето з боку Угорщини, і «Північний потік-2» знову готовий до «торгів», сказано у публікації.

Зазначається, що у Міністерстві фінансів ФРН у відповідь на запити не підтверджують, але й не спростовують можливість обговорення теми «Північного потоку 2». Водночас розслідувачі дізналися, що за часів канцлера Шольца існувало кілька неофіційних каналів зв'язку з Росією, і один з них – «бакинська група Платцека».

Як повідомляв Укрінформ, раніше газета Financial Times повідомила, що колишній шпигун Штазі і близький друг Путіна Маттіас Варніг розробляє проєкт перезапуску російського газопроводу «Північний потік-2» до Європи за підтримки американських інвесторів.

Газогін «Північний потік-2» протяжністю 1234 км, який складається з двох гілок, був побудований попри численні протести з боку України, Польщі та країн Балтії, для збільшення обсягів транспортування російського газу в Європу через Німеччину. Він так і не був сертифікований через запровадження санкцій США.

26 вересня 2022 року на російських газопроводах «Північний потік-1» та «Північний потік-2» сталася масштабна аварія. Було пошкоджено обидві нитки газогону «Північний потік-1» і одна з двох ниток газогону «Північний потік-2».

Теги за темою
Росія США Німеччина
Джерело матеріала
loader
loader