ЄС прагне захищати критичну інфраструктуру спільно з Ісландією
ЄС прагне захищати критичну інфраструктуру спільно з Ісландією

ЄС прагне захищати критичну інфраструктуру спільно з Ісландією

На фоні збільшення стратегічної присутності Росії та Китаю в арктичному регіоні Євросоюз планує розвивати співробітництво у сфері безпеки та оборони з Ісландією, в тому числі спільно захищати критичну інфраструктуру.

Про це заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на спільній пресконференції з прем’єр-міністеркою Ісландії Кріструн М'єль Фростадоуттір під час візиту до цієї країни 17 липня, передає кореспондент Укрінформу.

«Лід тане, виникають нові реалії. Прямо на задньому подвір’ї Ісландії Росія та Китай збільшують як свою економічну активність, так і стратегічну присутність у регіоні. Європа повинна адаптуватися до цих нових реалій. (…) Ми також хочемо співпрацювати, щоб посилити захист критичної інфраструктури, включаючи підводні кабелі та електромережі», - заявила фон дер Ляєн.

Вона висловила захват підготовкою Ісландії до потенційних атак на критичну інфраструктуру.

Очільниця Єврокомісії додала, що ЄС перегляне Арктичну стратегію для адаптації до нових викликів, при цьому важливий активний обмін думками з Ісландією, оскільки ЄС може багато запозичити в останньої з урахуванням її унікального геостратегічного положення.

«Ісландія відіграє вирішальну та стратегічну роль в арктичній та північноатлантичній позиції НАТО», – сказала президент Європейської Комісії, зазначивши, що модель готовності Ісландії базується на членстві в НАТО та двосторонній угоді зі Сполученими Штатами.

«А тепер ми зміцнюємо та додаємо ще один рівень до вашої моделі безпеки. Я рада, що ми розпочинаємо переговори щодо Угоди про партнерство в галузі безпеки та оборони», - заявила фон дер Ляєн, додавши, що цей процес може зайняти до кількох місяців.

Вона також нагадала, що Ісландія має доступ до SAFE, спільної програми оборонних закупівель на суму 150 мільярдів євро.

«Завдяки нашому новому партнерству ми зможемо тісніше співпрацювати також щодо гібридних загроз – від сфери цивільного захисту до кібербезпеки», – сказала фон дер Ляєн.

ЄС та Ісландія також об’єднали зусилля у сфері кіберстійкості та безпечного зв’язку. «Ми врегулювали питання участі Ісландії в урядовій програмі супутникового зв’язку ЄС – Govsatcom – та IRIS² – нашій космічній системі зв’язку», – заявила президент Європейської Комісії.

Як повідомлялося раніше, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк заявив, що Кремль розширює військову присутність в Арктиці та готує плацдарм для ресурсної експансії.

На тлі глобального потепління та відкриття нових стратегічних можливостей в Арктиці, зокрема покладів корисних копалин і Північного морського шляху РФ активізує діяльність у регіоні. Держава-агресор намагається закріпити там свою економічну й військово-технічну присутність під виглядом "наукової діяльності".

Паралельно Росія розвиває інфраструктуру регіону: встановлює комунікаційне обладнання, зокрема системи супутникового зв’язку, що можуть використовуватися для координації арктичних операцій Північного флоту РФ і забезпечення дій безпілотних систем.

Джерело матеріала
loader
loader