/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F44f8d5ff2da6b0d24a76dc6265d94a0e.png)
Навіть готівку не сховаєш: Нацбанк візьме під контроль кожну копійку
У найближчі місяці в Україні зміняться звичні правила грошових переказів. Національний банк України готує нововведення, які торкнуться всіх громадян, що здійснюють перекази без відкриття банківського рахунку. Йдеться про популярні операції: оплату комунальних послуг через каси банків, розрахунки через термінали, перекази через "Укрпошту" та сервіси миттєвих платежів.
НБУ планує запровадити обов’язкову вимогу — зазначення індивідуального податкового номера (ІПН) у кожному переказі. Навіть якщо платіж здійснюється готівкою через поштове чи банківське відділення, без ІПН його не буде проведено.
Проєкт постанови передбачає, що ІПН стане обов’язковим реквізитом платіжного документа. Такий крок, за інформацією Нацбанку, має сприяти уніфікації процедур, підвищенню прозорості операцій та боротьбі з фінансовими зловживаннями.
Особливо нові правила стосуватимуться регулярних платежів — наприклад, оплати комунальних послуг або щомісячних переказів коштів родичам. При цьому банки та платіжні оператори зможуть автоматично підтягувати інформацію з попередніх операцій, щоб зменшити навантаження на клієнта. Але остаточна відповідальність за правильність внесених даних покладатиметься на платника. Підтвердження переказу буде можливим лише після згоди із зазначеними реквізитами.
Нацбанк наголошує, що нововведення не вплинуть на ліміти операцій, не обмежать доступ до переказів і не ускладнять сам процес. Зміни стосуються виключно інформаційної частини: вимог до реквізитів платіжного документа.
Усі оператори — банки, фінансові компанії, поштові установи — отримають пів року на технічну та організаційну адаптацію. За словами аналітика Віктора Гальчинського, нові вимоги дозволять підвищити точність, надійність і прозорість фінансових операцій, а також посилити контроль за джерелом походження коштів.
НБУ підкреслює, що реформування системи — це частина масштабної стратегії гармонізації українського законодавства із нормами ЄС. У більшості країн Європи вже давно діють аналогічні вимоги до ідентифікації платників.
Після остаточного затвердження постанови, усі учасники фінансового ринку матимуть шість місяців на впровадження нових стандартів. Національний банк уже зараз закликає українців уважно стежити за змінами та готуватися до нових правил — прозорість і точність тепер будуть ключовими умовами будь-якого переказу.
Раніше ми розповідали, що євро майже 50, але скуповувати не радять: експерти пояснили, що не так з курсом
Також, перехід з долара на євро: у НБУ розповіли, як це позначиться на українцях
