Смерчів та пилових бур на півдні України буде дедалі більше - метеоролог
Смерчів та пилових бур на півдні України буде дедалі більше - метеоролог

Смерчів та пилових бур на півдні України буде дедалі більше - метеоролог

На півдні України інтенсивність таких природних явищ, як смерчі, збільшуватиметься, зокрема через наслідки підриву росіянами Каховської ГЕС.

Про це у кореспондентові Укрінформу розповів начальник Херсонського обласного центру з гідрометеорології Юрій Кіріяк.

«Зараз ми можемо казати, що смерчі, які люди ще називають торнадо, матимуть тенденцію до збільшення. Тому що у нас на території області спека, у нас посуха, якої не було останні років тридцять. Фіксується загибель врожаю практично на всьому правобережжі. І якраз за таких погодно-кліматичних умов, як зараз, такі явища, як смерчі, суховії, пилові бурі, масові пожежі в екосистемах і виникають. Враховуючи, що попереду у нас щонайменше півтора місяця спекотної погоди, то їх інтенсивність буде збільшуватися», - сказав Кіріяк.

Він наголосив, що ситуація погіршується через підрив росіянами Каховської ГЕС. Волога, якою цю територію забезпечувало Каховське водосховище через систему меліорації, випаровування та фільтрації, була ключовим елементом, завдяки якому 70 років тут функціонувала специфічна екосистема з лісами, лісосмугами вздовж каналів та полями. Тепер спостерігаємо руйнацію цієї екосистеми.

«Зменшення кількості опадів, посуха, загибель сільськогосподарських культур теж є наслідком того, що сталося з Каховським водосховищем. Але ці наслідки лише починають проявлятися», - зазначив Кіріяк, припустивши, що повноцінно ці наслідки проявляться, ймовірно, років через десять.

Він нагадав, що торік зафіксували 350 мм опадів на рік при нормі 441 мм. А до побудови Каховської ГЕС фіксували й 159 мм.

«Мінімальна кількість опадів становила у 1921 році 159 мм, а у 1945 році 185 мм. Якщо ми хочемо знати, що буде з нашою територією без води Каховського водосховища, лише подивімося на історичні дані, що було. А перспектива дуже погана. При 350, 441 мм ми кажемо, що вологи немає і що у нас гинуть врожаї. Уявіть, що буде при 190 мм на рік», - зазначив фахівець.

Він зауважив, що 1892 році в південних регіонах спостерігались сильні суховії. Зокрема, в липні в Азовському краї пилова буря, що тривала кілька днів, оголила ґрунт до глибини 30 см. Лише у Бердянському повіті загинуло 90 тис. гектарів ярових та озимих посівів, в Маріупольському від вітру постраждали 190 тис. гектарів полів.

Водночас експерт висловив думку, що ситуація на окупованому лівобережжі Херсонської області гірша, ніж на деокупованій території - про це свідчать супутникові знімки. «Там чітко видно, що у серпні 2018 року територія була зелена, в серпні 2024 року - повністю коричнева, зелених осередків на території лівобережжя практично немає, вони зникли, а це означає, що ситуація там набагато гірша», - підсумував експерт.

Як повідомляв Укрінформ, 16 липня начальник ОВА Олександр Прокудін оприлюднив відео смерчу на Херсонщині.

Смерч – це потужний вихор у вигляді велетенського темного стовпа або конуса. Опустившись до поверхні землі (моря), він всмоктує і піднімає на значну висоту пил, пісок, воду, важкі предмети.

По всій Україні ймовірність виникнення смерчів однакова. Частіше вони спостерігаються в літні місяці, рухаються хвилеподібно та «стрибками». В осінній період вони виникають над акваторією водного об’єкта.

У ніч проти 6 червня 2023 року російська армія підірвала греблю Каховської ГЕС, спричинивши затоплення частини Херсонської та Миколаївської областей і водночас критичне обміління Каховського водосховища.

Фото: соцмережі

Джерело матеріала
loader