Генетичні мутації, що передаються від батьків дітям, частково зберігаються у мітохондріях клітин. Серед них є і вкрай небезпечні, що провокують захворювання різного ступеня важкості. Команда дослідників з англійського Ньюкаслського університету змогла замінити мітохондрії ембріонів з генетичними захворюваннями на здорові. Вже восьмеро немовлят народилося без патологій, повідомляє Associated Press.
Поки що мова йде про штучне (екстракорпоральне) запліднення. І запобігти можна мітохондріальним хворобам, що передаються по материнській лінії. Вони вражають органи, що споживають найбільше енергії: мозок, серце, очі, м’язи, печінку.
Є не менше десяти мітохондріальних захворювань, що проявляються або одразу після народження, або ще в дитинстві. Серед симптомів інсульт, епілепсія, затримка розвитку, сліпота, м’язова слабкість, параліч очних м’язів, печінкова недостатність тощо. Мітохондріальні захворювання несуть із собою інвалідизацію і часто — смерть.
Репродуктивні біологи з Центру фертильності Ньюкасльського університету відібрали 22 жінки з мітохондріальними мутаціями, що спробували завагітніти за експериментальною методикою. Ембріони успішно прижилися і розвинулися у дев’яти з них. Восьмеро уже народили здорових дітей і стали мамами, дев’ята жінка ще вагітна.
Суть експериментальної методики полягає у тому, що дитина є результатом об’єднання генетичного матеріалу не двох, а трьох людей. Медики роблять забір яйцеклітини від матері, сперми від батька, а здорові мітохондрії від донора.
Клінічною лікаркою та провідною авторкою цього дослідження є професорка репродуктивної біології Мері Герберт (Mary Herbert). Результати вчені опублікували у спеціалізованому журналі New England Journal of Medicine. Успішне народження здорових дітей стало результатом кількох десятиліть праці репродуктивних біологів Ньюкасльського університету та їх запрошених колег з інших країн.
Загалом у Великій Британії дуже багато уваги приділяють запобіганню і ранньому виявленню генетичних хвороб. У наступні десять років тутешня Національна служба охорони здоров'я планує поступово впроваджувати програму із тестування ДНК для кожної новонародженої дитини.