Скандальний наказ Міністерство освіти і науки №1112, який стосується, зокрема дистанційного навчання, скасують. Про це заявив Михайло Федоров, який у новому українському уряді має стати першим віцепрем’єром.
«І хочу сказати, що в п'ятницю буде скасований, наприклад, наказ №1112, до якого є багато питань у громади депутатів. І разом з депутатами ми будемо шукати шлях, як досягати цілей і виводити дітей в офлайн, у безпечні школи. Як наздогнати всі знання, які були втрачені за останні кілька років – за ковід, повномасштабну війну... Будемо шукати цей шлях», – зазначив Федоров.
Що не так з наказом?
По-перше, документ обмежує право вибору закладу освіти. Зокрема, згідно з наказом, з 1 вересня 2025 року учні-ВПО мають навчатися очно в школі за місцем проживання. І якщо для одних дітей перехід до нової школи проблем не викличе, то для інших – це може бути додатковий стрес на фоні переїзду, психологічних труднощів чи пережитих жахів війни.
По-друге, наказ обмежує доступ до дистанційної освіти. Зокрема, для дистанційних класів встановлюється вимога за кількістю учнів – не менш як 20 дітей. Така норма суперечить чинному Закону «Про повну загальну середню освіту», згідно з яким у класі має бути щонайменше п’ять учнів.
По-третє, наказ ускладнює навчання в українських школах дітям із тимчасово окупованих територій. За пропозицією МОН, діти з ТОТ можуть навчатися дистанційно на педагогічному патронажі. Однак для цього їхні батьки мають написати спеціальну заяву, надати в ній свої персональні дані й дати згоду на їх обробку. А з огляду на те, як окупанти відстежують зв’язки людей з Україною, це може наражати на небезпеку українців з ТОТ.
По-четверте, наказ загрожує безпеці дітей у прифронтових зонах. Зокрема, в МОН акцентують на поверненні дітей за парти у тих навчальних закладах, де є укриття. Однак багато, де укриттів немає або вони не відповідають вимогам. Та й сама дорога до школи у регіонах, які постійно під обстрілами, може бути небезпечною. У МОН запевняють, що не заборонять школам «дистанційку», особливо в прифронтових громадах. Однак для цього теж є свої вимоги.
Детальніше про наказ МОН №1112 та спротив освітян і батьків щодо нього читайте у статті Альони Парфьонової «Дистанційка по-новому: що вирішило МОН і які питання виникають у батьків».