/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F89e8d19c7e9ec51912e3785674271429.jpg)
"Боротьба у космосі". Репортаж ВВС з бази Космічних сил США, де відстежують запуски ракет по всьому світу
Журналісти ВВС отримали рідкісний доступ до бази Космічних сил США Баклі, з якої американські військові можуть відстежувати запуски ракет будь-де у світі - зокрема й російських ракет над Україною.
Лунає короткий різкий вигук: "Запуск Ємен!" Чоловіки та жінки у формі, що сидять перед комп'ютерами, в унісон відповідають: "Прийнято, запуск Ємен."
В Космічних силах США їх називають не військовими, а "Охоронцями" (Guardians). Сидячи за моніторами на базі в передмісті Денвера, штат Колорадо, вони здатні відстежити запуск ракети з будь-якої точки світу - і простежити її шлях від місця запуску до ймовірної точки ураження.
Ми - перші іноземні журналісти, яких допустили до оперативного командного центру попередження й відстеження ракетних запусків Космічних сил США на базі Баклі, де Охоронці чергують цілодобово, без вихідних.
Навколо них - велетенські монітори з картами та даними, що надходять від сузір'я військових супутників у космосі.
Саме ці Охоронці першими виявляють інфрачервоний тепловий слід, коли запускається ракета. За мить лунає новий вигук - "Запуск Іран" - і знову в унісон: "Прийнято, запуск Іран."
Цього разу - це навчання. Але минулого місяця вони діяли по-справжньому - коли Іран випустив залп ракет у бік американської військової бази аль-Удейд у Катарі у відповідь на удари США та Ізраїлю по Ірану.
Полковниця Енн Г'юз описує атмосферу того дня як "напружену". На відміну від більшості запусків, цього разу їх попередили заздалегідь. Вони змогли відстежити ці іранські ракети й передати інформацію наземним силам протиповітряної оборони.
"Зрештою, ми врятували всю базу та персонал, що там перебував", - говорить вона з полегшенням.
Полковниця Г'юз каже, що останніми роками вони мали надзвичайно багато роботи через війни, що тривають як на Близькому Сході, так і в Європі.
Коли я запитую, чи передають вони попередження Україні, полковниця відповідає: "Ми надаємо стратегічні та тактичні ракетні попередження всім силам США та союзників." Офіційно США цього не підтверджують, але ймовірно, що вони також попереджали Київ про наближення російських атак.
База Космічних сил США Баклі відіграватиме ключову роль у реалізації плану президента Дональда Трампа зі створення американського щита протиракетної оборони - проєкту під назвою "Золотий купол".
На цю амбітну програму він заклав 175 мільярдів доларів. Надихнули його на це ізраїльські системи ППО "Залізний купол". Багато хто вважає, що реальна вартість буде значно вищою.
Але її основа вже закладена саме на базі Баклі. Її обрій прикрашають масивні радіокуполи - круглі куполи, що захищають потужні супутникові антени всередині. Вони нагадують гігантські м'ячі для гольфу на горизонті. Ці супутникові системи вже фіксували радіохвилі, які походять від наднової зірки, що вибухнула на відстані 11 тисяч світлових років від Землі.
Генерал-лейтенант Девід Міллер, командувач Космічного оперативного командування США, каже, що розробка "Золотого купола", яка зараз перебуває на початковому етапі, є визнанням зростання загроз для території США.
Він прямо згадує Китай та Росію.
Обидві країни розробили гіперзвукові ракети, що можуть летіти зі швидкістю, у понад п'ять разів більшою за швидкість звуку. Обидві також випробували системи фракційного орбітального бомбардування, які важче відстежити.
"Швидкість і фізика, пов'язані з перехопленням таких цілей, вимагають розгляду варіанту перехоплювачів, розміщених у космосі", - зазначає генерал Міллер. Він воліє говорити про "можливості" для захисту американських інтересів, а не про "зброю в космосі".
Створення Космічних сил США п'ять років тому є доказом того, що космос перетворився на нову сферу ведення бойових дій. Президент Трамп започаткував ці сили під час свого першого терміну, назвавши космос "новітнім бойовим простором у світі".
І Китай, і Росія вже випробували протисупутникові ракети, а також засоби для глушіння супутникового зв'язку.
Генерал Міллер зазначає, що Росія "продемонструвала здатність потенційно розмістити ядерний заряд" у космосі. Він каже, що космос уже є сферою, "де активно триває боротьба", і додає: "Ми також маємо бути готові до конфлікту в космосі".
Полковниця Фенікс Гаузер очолює розвідку, спостереження та відстеження Космічних сил, підрозділ під назвою "Дельта 7". Їхнє завдання - з'ясовувати, що відбувається у космосі.
На їхній базі біля Колорадо-Спрінгс команди стежать за екранами, на яких зображено тисячі малих точок по всій планеті. У космосі вже перебуває близько 12 000 супутників, а до кінця десятиліття їхня кількість може зрости до 60 000.
Полковниця Гаузер каже, що головну увагу вони зосереджують на Китаї.
"Це головна загроза, що задає темп і напрямок", - зазначає вона.
Китай уже має близько тисячі супутників, половина з яких - військові. Протягом наступного десятиліття, за словами Гаузер, Китай планує вивести на низьку навколоземну орбіту десятки тисяч нових супутників. Космос стає дедалі більш заповненим - і конфліктним.
"Ми вже ведемо боротьбу в космосі, - каже вона. - Ми спостерігаємо небезпечні, непрофесійні зближення з боку супутників наших противників."
До цього належать апарати, оснащені засобами радіоелектронної боротьби, лазерами, а також сітками й маніпуляторами, здатними змінити траєкторію іншого супутника.
Дехто припускає, що у космосі вже відбуваються своєрідні "повітряні бої".
"Не можу сказати, що ми вже на тому рівні, як у "Топ ган", - каже полковниця Гаузер. - Але ми точно повинні бути до цього готові".
Космічні сили США готуються до можливого конфлікту в космосі. Полковниця Гаузер каже, що ще рік тому вони "не могли говорити про наявність наступальних можливостей у космосі". Зараз, за її словами, їхній фокус - "створення варіантів дій для президента, щоб здобути й зберігати перевагу в космосі через наступальний і оборонний космічний контроль".
Генерал Міллер зазначає, що єдиний спосіб запобігти конфлікту - "це сила, і ми повинні мати власні можливості, щоб захищати наші активи". Подробиць він не розкриває.
Однак нещодавні удари США по ядерній програмі Ірану - операція "Опівнічний молот" (Operation Midnight Hammer) - дають уявлення про те, на що вже здатні Космічні сили США. Ці атаки з використанням бомбардувальників B-2 також підкреслюють, чому постійне домінування у космосі залишається критично важливим для американської армії.
"Треба розуміти, наскільки велике значення має перевага, яку ми отримуємо з космосу", - каже генерал Міллер.
Це включає здатність до навігації та зв'язку над горизонтом і здійснення точкових ударів із використанням GPS.
BBC вперше отримала інформацію про участь бійців Космічних сил США в цій операції.
"Одне з того, що ми зробили - це використали наші можливості в електромагнітній війні, щоб забезпечити домінування протягом усієї операції", - каже генерал Міллер.
Електромагнітний спектр охоплює радіохвилі, мікрохвилі, інфрачервоне випромінювання та видиме світло.
"Ми знали, що середовище будуть глушити", - додає він.
Космічні сили США забезпечили відсутність глушіння, щоб бомбардувальники B-2 змогли досягти цілі та скинути керовані за GPS надпотужні бомби з високою точністю.
Спеціалісти з радіоелектронної боротьби з підрозділу Delta 3 Космічних сил США вже працювали в регіоні.
Їхній командир, полковник Анджело Фернандес, показує мені ряди супутникових антен і командних контейнерів, які вони можуть доставити в будь-яку точку світу.
За його словами, ці антени можна використовувати для перехоплення та заглушення комунікацій ворожих сил, "транслюючи шум, який голосніший за їхні сигнали".
"Вони змогли одночасно захистити американські об'єкти і відкрити повітряний коридор", - каже він.
До, під час і після місії, бійці Delta 7 Космічних сил США забезпечували нагляд за ситуацією.
Полковниця Фенікс Гаузер розповідає, що вони моніторили електромагнітний спектр, "щоб зрозуміти, чи знає Іран, що відбувається, чи є у них хоч якісь тактичні ознаки того, що готуються удари". Вони допомогли зберегти ефект раптовості та дали можливість екіпажам завершити місію непоміченими.
Космічні сили США - наймолодший рід збройних сил, але вони критично важливі для військової потуги Америки. Генерал Міллер каже, що вся армія США "залежить від переваги в космосі".
Він хоче, щоб так залишалося і надалі. І має попередження для ворогів:
"Коли американська армія на чомусь зосереджується - моліться Богу!"

