Зброя для Києва за схемою Трампа: у Європі сперечаються, кому платити – США чи своїм заводам
Зброя для Києва за схемою Трампа: у Європі сперечаються, кому платити – США чи своїм заводам

Зброя для Києва за схемою Трампа: у Європі сперечаються, кому платити – США чи своїм заводам

Хитра схема американського президента Трампа, згідно з якою американці не витрачатимуться на допомогу Україні, а вся зброя для неї купуватиметься європейцями у США, спрацювала лише частково. Одні європейські країни підтримали цей варіант, інші - ні. Журналіст Коротко про розбирався, хто вже погодився, а хто шукає інші варіанти.

Європейці «просувають» власну зброю

Президент Дональд Трамп займає дуже своєрідну позицію щодо постачання зброї Україні. Погодившись із тим, що Київ таки потрібно оснащувати боєприпасами, він категорично відмовляється платити за це. Зрештою, Трамп схилив деякі країни НАТО погодитися на варіант, коли європейські країни купуватимуть зброю у США, а потім постачатимуть її Україні.

"Ми виробляємо найкраще обладнання, найкращі ракети, найкраще з усього, європейські країни це знають, і сьогодні ми уклали угоду, згідно з якою ми постачатимемо їм зброю, а вони (європейські країни НАТО. – Ред.) будуть за неї платити", – заявив Трамп після зустрічі з генсеком НАТО Марком Рютте.

Але не всі європейські країни з цим погоджуються. Американське видання Politico з посиланням на високопоставлених французьких чиновників повідомило, що Франція не братиме участі у схемі Трампа. Президент Еммануель Макрон наполягає на тому, щоб європейці розвивали власну оборонно-промислову базу, а отже, постачали Києву не американську, а свою зброю. А гроші від її закупівлі підуть до бюджетів європейських країн.

Чехія теж поки що не планує приєднуватися до цієї ініціативи.

«Чеська Республіка зосереджується на інших проєктах та шляхах допомоги Україні, наприклад, з ініціативи постачання боєприпасів. Тому ми не розглядаємо можливість приєднання до цього проєкту», - заявив прем'єр-міністр цієї країни Петр Фіала. Нагадаємо, що Прага стала ініціатором постачання Україні одного мільйона снарядів, які збиратимуться по всьому світу.

Німеччина поставить системи ППО Patriot

Низка інших країн НАТО в Європі погодилися з Дональдом Трампом. Уряд канцлера Німеччини Фрідріха Мерца вважає, що з огляду на обмеженість європейських виробничих потужностей з виготовлення зброї купівля американської зброї є одним із єдиних способів швидко забезпечити Україну необхідним озброєнням. У Берліні вітають рішення США посилити оборону України та наголошують, що така допомога має надійти швидко.

У рамках цієї ініціативи канцлер Фрідріх Мерц підтвердив також, що ФРН відіграватиме вирішальну роль у закупівлі у США систем ППО Patriot для України.

"Ми з президентом Трампом кілька разів обговорювали це останніми днями. Я запевнив його: Німеччина гратиме вирішальну роль. Ми робимо це у власних інтересах. Це допоможе Україні захиститися від бомбардувального терору Росії. Тільки таким чином тиск на Москву посилиться, щоб вона нарешті домовилася про мир", - наголосив Мерц.

На підтвердження рішучості Берліна допомагати Києву президент США Дональд Трамп заявив, що «Patriot вже відправляють Україні». А на запитання, з яких країн, він уточнив, що комплекси та ракети надходять з Німеччини.

Ще дві європейські країни - Данія та Швеція - також мають намір приєднатися до закупівлі комплексів Patriot для України. Як заявив міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен, цей крок показує, що Америка, схоже, "приєдналася до правильної сторони і передасть системи Patriot, якщо їх можна буде профінансувати. "Данія також зробить свою частину роботи", - додав Ларс Локке Расмуссен. Крім того, міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявив, що вони теж вітають рішення США. "Швеція внесе свій вклад", - наголосив він.

Окрім цих країн, ініціативу Дональда Трампа підтримали також Великобританія, Норвегія, Фінляндія, Нідерланди та Канада.

Теги за темою
Зброя
Джерело матеріала
loader
loader