Трамп здивував Мерца особистим дзвінком та пропозицією продати зброю для України – WSJ
Трамп здивував Мерца особистим дзвінком та пропозицією продати зброю для України – WSJ

Трамп здивував Мерца особистим дзвінком та пропозицією продати зброю для України – WSJ

Трамп здивував Мерца особистим дзвінком та пропозицією продати зброю для України – WSJ

Зміні позиції Трампа передувала кількамісячна прихована кампанія з боку лідерів Європи.

Президент США Дональд Трамп пізно ввечері 11 липня, після перегляду відеозаписів російських авіаударів по українських містах, зателефонував канцлеру Німеччини Фрідріху Мерцу, щоб висловити розчарування щодо дій лідера РФ Владіміра Путіна, та заявив, що тепер готовий прийняти пропозицію, яку Мерц зробив кілька днів до того: використати німецькі кошти для покупки зброї американського виробництва для України, пише Wall Street Journal із посиланням на двох людей, знайомих з розмовою лідерів.

Видання зазначає, що Мерц був здивований дзвінком, але швидко зрозумів, що Трамп втратив терпіння до російського президента.

Водночас, зазначає видання, свій ультиматум РФ про 50-денний термін для початку серйозних переговорів лідер США зробив після багатомісячної кампанії європейських лідерів, які не вважали, що Путін серйозно налаштований на переговори, а насправді прагне захопити більше територій в Україні, з метою переконати Трампа озброїти Київ і змусити Путіна спонукати його до серйозних переговорів.

«Німеччина, Франція, Велика Британія та інші країни посилили співпрацю з урядом США, а високопоставлені політики відкрили конфіденційні канали зв'язку з ключовими посадовцями адміністрації Трампа», - пише WSJ.

Згідно із заявами двох лідерів та фінських чиновників, президент Фінляндії Александр Стубб потоваришував із Трампом на турнірі з гольфу у Флориді. Мерц відвідав Трампа 5 червня у Білому домі, а потім, за словами німецьких чиновників, спілкувався з ним майже щотижня.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте надсилав улесливі текстові повідомлення, а пізніше називав Трампа «татусем», висловлюючи підтримку розчаруванню американського лідера Ізраїлем та Іраном та дотриманню угод про припинення вогню між цими двома країнами.

Під час саміту НАТО в Нідерландах 25 червня держави-члени заявили, що витратять 5% свого ВВП на оборону, що відповідає давній вимозі Трампа. За кілька місяців до цього європейські лідери переконали президента України Володимира Зеленського безпосередньо взаємодіяти з Трампом і беззастережно погодитися на переговори з Путіним.

За лаштунками європейські чиновники також налагоджували стосунки з високопоставленими членами кабінету міністрів США, яких вважали більш симпатичними до України, зокрема з міністром фінансів Скоттом Бессентом та державним секретарем Марко Рубіо, а також з мережею проукраїнських законодавців-республіканців.

Віце-канцлер Німеччини Ларс Клінгбайль зустрівся з Бессентом, який заявив, що лобіюватиме Трампа як щодо санкцій, так і щодо зброї, повідомили німецькі чиновники. Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль спілкувався з Рубіо, за словами джерел, знайомих із конфіденційними переговорами.

Тим часом Трамп у вівторок заявив, що США не планують надавати Україні ракети далекого радіуса дії в рамках нового плану допомоги, і застеріг Київ від нападів на Москву.

«Його зауваження журналістам у Білому домі свідчили про те, що він продовжував свою звичку чергувати тиск то на Росію, то на Україну», - зауважує видання.

За словами помічників Мерца, канцлеру  було легше, ніж попереднім німецьким лідерам, знайти спільну мову з Трампом. Одним із факторів була його здатність пообіцяти значне фінансування американської зброї після внесення змін до конституції Німеччини, які дозволили практично необмежені запозичення, чого не вдалося досягти його попередникам.

«Мерц знайшов правильний підхід, і тепер він може розмовляти з Трампом по мобільному телефону та займатися чековою дипломатією. На відміну від Макрона та інших, він насправді може говорити те, що хоче», – сказав колишній високопоставлений чиновник оборони Німеччини Ніко Ланге.

Двоє помічників Мерца заявили, що, на їхню думку, найбільший успіх відбувся, коли Трамп відмовився від своєї рівновіддаленої позиції між Москвою та Києвом і чітко назвав Росію агресором у війні, а потім погодився відновити поставки зброї.

РФ має відшкодувати Україні 500 млрд євро, аби її активи розморозили – Мерц

Це суттєвий зсув, оскільки близько двох тижнів тому Пентагон заявив, що припинить постачання систем ППО Patriot та іншої високоточної зброї до України. Почувши цю новину, Мерц попросив про дзвінок до Трампа, який відбувся 3 липня, та запропонував йому угоду.

За словами людей, знайомих з розмовою, він запропонував купити від імені Німеччини дві системи Patriot для України, «тепер, коли США припинили їх експорт».

Пропозиція здивувала Трампа, який, схоже, не знав про рішення припинити постачання зброї. Через кілька днів Пентагон змінив курс.

У п'ятницю, побачивши жахливі кадри з України, Трамп під час своєї імпровізованої розмови з Мерцом запропонував продати не дві, а п'ять систем Patriot. Німецький лідер одразу погодився, хоча, за словами людей, знайомих з його думкою, йому потрібно було б домовитися про фінансування з іншими європейськими лідерами.

Видання додає, що Німеччина, ймовірно, надішле Україні дві власні системи Patriot та замовить заміну у США вартістю близько двох мільярдів доларів. Норвегія придбає одну з систем.

«Одне зрозуміло, і це також звернення до всіх інших європейських членів НАТО: ми всі повинні тепер відкрити свої гаманці», – заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус у понеділок під час візиту до США.

Джерело матеріала
loader
loader