Китай і Росія почнуть війну на два фронти: три фактори, які прискорять ескалацію
Китай і Росія почнуть війну на два фронти: три фактори, які прискорять ескалацію

Китай і Росія почнуть війну на два фронти: три фактори, які прискорять ескалацію

Москва може підтримати Пекін у нападі на Тайвань і одночасно атакувати країни НАТО. Авторитарні режими вже діють спільно на відміну від Європи, вважають політичні експерти та попереджають про фактори, які можуть прискорити ескалацію.

На початку липня міністр закордонних справ Китаю прямо заявив главі зовнішньополітичного відомства ЄС Кайє Каллас, що Пекін зацікавлений у тому, щоб Росія виграла — або, принаймні, не програла — війну проти України. Незабаром після цього генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив, що Росія і Китай можуть спільно атакувати Захід. І цей сценарій цілком реальний, пише NZZ.

Ескалація, якої так бояться США і ЄС, уже відбувається, але на інших фронтах. З початком повномасштабної війни в Україні вісь Москва-Пекін перетворюється на союз двох автократій з імперськими амбіціями. Об'єднуючим фактором слугує відмова від ліберально-демократичних цінностей.

Китай, Росія та їхній зв'язок з єменськими хуситами

Окремі конфлікти зливаються воєдино, а суб'єкти, які беруть у них участь, тісно переплітаються. Хусити в Ємені — яскравий приклад такого розвитку подій: вони отримують підтримку від Ірану, який тісно співпрацює з Росією. Китай, своєю чергою, надає технологічну підтримку не тільки Ірану, а й самим хуситам. Червоне море стає геополітичною і глобальною економічною точкою.

Атака єменських хуситів на корабель у Червоному морі
Фото: Скриншот

І хусити борються не тільки за панування в Ємені. Своїми нападами на вантажні судна вони порушують торгівлю між Європою та Азією. Це одна з причин, через яку США вже кілька місяців регулярно завдають авіаударів по позиціях у Південному Ємені. Ситуація не змінилася навіть після зміни влади у Вашингтоні. Адміністрація Трампа продовжує справу, розпочату за Байдена, хоча Дональд Трамп часто говорить про свою неприязнь до попередника.

Ескалація останніх тижнів і місяців на Близькому Сході сковує політичні та військові сили Заходу. Увага громадськості, дипломатичні зусилля та американські сили зосереджені на трикутнику Іран-Ізраїль-Ємен. У результаті війна в Україні відходить на другий план. Такий розвиток подій вигідний Росії. Тим більше, що в України закінчуються боєприпаси, поки президент США Дональд Трамп намагається переконати свого російського колегу Володимира Путіна погодитися на припинення вогню. Спроби ці провалилися. І США останніми місяцями скоротили військову допомогу.

Як і де Росія може атакувати країни НАТО

Ба більше, Кремлю вдалося інтернаціоналізувати свою війну на виснаження Заходу: Північна Корея постачає солдатів і боєприпаси, Іран допомагає безпілотниками, а Китай надає технології та супутникові дані. Але США вирішує зосередити свою увагу на Тихоокеанському регіоні, вважаючи, що до 2027 року Китай нападе на Тайвань.

Китайський корабель біля берегів Тайваню
Фото: nikkei.com

Але дедалі тісніша співпраця між Москвою і Пекіном таїть у собі величезний потенціал для ескалації. У разі військового нападу на Тайвань, Китай зацікавлений у тому, щоб Росія одночасно загострила конфлікт з Європою. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте не виключає цього сценарію.

Те, як могла статися ця ескалація, можна побачити на прикладі дій Росії в Криму і на сході України в 2014 році. Аналогічний підхід можливий у кількох місцях у Європі. Часто згадується "Нарвський сценарій": озброєна група ймовірних повстанців може захопити ратушу в естонському місті Нарва й оголосити про незалежність. Нарва розташована на крайньому північному сході Естонії, члена НАТО, безпосередньо на кордоні з Росією. 97% населення розмовляють російською мовою як рідною.

Місто Нарва може стати ціллю росіян
Фото: Postimees

Така таємна операція Кремля стала б викликом для Естонії та НАТО загалом, оскільки поставила б питання про відповідну відповідь. Однак ескалація необов'язково має відбутися в Нарві. "Зелені чоловічки" могли б з'явитися в латвійському регіоні, що межує з Росією або Білоруссю, де проживає багато російськомовного населення, наприклад, у районі Резекненського залізничного вузла.

Архіпелаг Шпіцберген із російським шахтарським містечком Баренцбург також може стати підходящим кандидатом для ескалації через свій особливий статус відповідно до міжнародного права. У Молдові Росія вже може впливати на самопроголошену республіку Придністров'я. Хоча Молдова не входить ні в ЄС, ні в НАТО, збройний конфлікт у безпосередній близькості від Європи створює ризики.

Скоординована ескалація на кількох театрах воєнних дій відповідала б інтересам авторитарної осі Москва-Пекін. США довелося б відповісти на напад Китаю на Тайвань, але також виявилися б втягнуті в конфлікт на східному фланзі Європи через НАТО.

Кордон Росії та Фінляндії
Фото: YLE

Західні спецслужби вже кілька місяців побоюються, що Кремль може найближчими роками розпочати операцію з перевірки єдності НАТО. Це був би логічний наступний крок з огляду на зростаючу конфронтацію, до якої прагне Росія із Заходом. Підрив підводних кабелів, військові провокації, підпали і більш агресивні кампанії впливу свідчать про те, що Кремль все більш відкрито атакує Європу.

З європейської точки зору, три фактори можуть значно прискорити ескалацію

Російський прорив в Україні: поки що ЗСУ вдається стримувати атаки. Російські війська просуваються дуже повільно і зазнають великих втрат. Однак якщо зусилля РФ увінчаються успіхом, то це посилить політичний і військовий тиск на Київ. Європа, ймовірно, зіткнеться з більш масштабною хвилею біженців, що також може вплинути на політичні настрої в ЄС.

Конфлікт ЄС і США: Відносини між ЄС і США різко охололи з моменту повернення Дональда Трампа в Білий дім. Суперечка про тарифи нині перебуває на піку. Серйозної ескалації всередині НАТО поки вдалося уникнути. Однак розбіжності з приводу тарифів або витрат НАТО можуть у будь-який момент перерости в більш масштабний конфлікт. Якщо ця співпраця припиниться, Захід буде ослаблений — на велику радість авторитарних режимів.

Фото: З відкритих джерел

Криза всередині ЄС: Останніми роками в низці країн посилилися позиції правих і лівих популістів, які виступають проти ЄС. Це чинить на ЄС серйозний тиск. Це ускладнює проведення послідовної політики. У той час як геополітична ситуація стає дедалі непередбачуванішою, а загроза ліберальному Заходу зростає, ЄС зайнятий тільки собою. Альянс між лівими і правими популістами в Німеччині може серйозно підірвати європейську єдність.

Європейські держави стикаються з необхідністю одночасно переозброїти власні збройні сили і допомогти Україні вийти зі складної військової ситуації. Можливо, для цього необхідно визнати, що Європа вже перебуває у стані війни з Росією — або принаймні у відкритому конфлікті.

Нагадаємо, раніше Фокус писав про те, чому Дональд Трамп все-таки вирішив дати відсіч Володимиру Путіну. І мова тут не про Україну.

А 14 липня постпред США при НАТО Метью Вітакер повідомив, що Америка більше не надаватиме Україні озброєння безоплатно.

Теги за темою
Росія Китай
Джерело матеріала
loader
loader