У водоймах Балкан вчені виявили саламандру, яка не рухалась 2569 днів
Ольма, яка не зрушила з місця 2569 днів, стала сенсацією дослідження для біологів, що спостерігали за рідкісними печерними саламандрами у підземеллях Балкан. Вчені слідкували за нею та іншими 25 саламандрами з 2010 до 2018 року, повідомила Iflscience..
Спостереження велось у джерельній печері району Гориця в Боснії і Герцеговині. Вчені виявили, що у середньому ці тварини, що у лабораторії є довольно-таки активними, дуже повільні у природі. Так, частина з тих, за ким спостерігали вчені, переміщувались лише на 5 метрів на рік. А деякі за роки ледь зміщувались на кілька десятків сантиметрів. А окрема особина, не пересувалася з місця 2 569 днів. Це майже сім років повного спокою.
У лабораторних умовах ольми демонструють значно активнішу поведінку — ховаються, досліджують простір і навіть взаємодіють між собою. Науковці вважають, що це пов’язано зі здатністю ольмів до економії енергії. Вони мають надзвичайно повільний обмін речовин, можуть не їсти кілька років поспіль, живуть до 100 років і розмножуються в середньому лише раз на 12,5 років. У таких умовах немає потреби в активному пересуванні — навпаки, надмірна активність могла б коштувати їм дорогоцінної енергії, вважають вчені.
Дослідники зазначають: така виняткова пасивність властива лише цій конкретній групі — аналіз ДНК показав вкрай низьке генетичне різноманіття серед саламандр у печері, що може вказувати на особливу ізольованість популяції.
Ольми — це рідкісні печерні амфібії, що належать до родини протеїнових саламандр. Їх можна зустріти лише в підземних водах Балканського півострова — у Словенії, Хорватії, Боснії і Герцеговині, Чорногорії, північній Італії.
- 5 липня кореспондент Коротко про писала про те, що дикі звірі пішли до людей: чи чекати після лисиць та лосів у містах вовків і ведмедів.
- 2 липня полярники показали рідкісні кадри морського леопарда і тюленя.
