/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F3d2722f24717439a3c2473ceed2eb504.jpg)
Як римляни змогли побудувати імперію без штанів і чим захищали своїх солдатів від холоду
Але це міф, нібито римляни носили тільки легенькі туніки та тоги. Крім того, легіонери воювали у краях із дуже різним кліматом, і мали захищати себе від дощів та холодів, пише 24 Канал.
Як штани перемогли Рим?
Давні римляни ходили без штанів і чудово себе почували, розповідають в Atlas Obscura. Середземноморський клімат дозволяв їм таку розкіш, як легкий одяг. Але це справді була трохи розкіш – особливо тоги, що були радше офіційним одягом багатших громадян.
- Штани ж твердо асоціювалися з варварами – а їх зображали й описували тільки як злих, агресивних, некрасивих і дурних. Кажуть, якось одного римлянина виправдали в суді з аргументом: "Та він же ж варвар, що з нього взяти – он, гляньте, у штанах ходить". Чомусь тоді це вважали за пом'якшувальну обставину.
- Отже, пропаганда була ефективною, і хоча зручність штанів у Римі визнавали, надягати їх тривалий час не хотіли. Ба більше, у 397 році імператорський дім видав офіційну заборону носити у Римі штани, а заодно й на чоботи. Покарання за порушення встановили суворе – вічне вигнання.
- Але не сприймайте це за якийсь вибрик – то була дуже продумана дія: штани й чоботи сприймали як однострій, військову форму, а отже цією забороною з Вічного Міста спробували прибрати "нестабільний елемент" – найманців, які могли бунтувати та загрожувати громадянам.
Через 13 років після видання заборони вестготи Аларіха вдерлися до Риму та розграбували його. Здається, відтоді про проблеми зі штанами більше ніхто не згадував. А через якихось сто років раптом виявилося, що штани перемогли – і стали частиною офіційної уніформи двору. Вчені досі не пояснили, як так сталося – може, просто тому, що штани дійсно зручні.
У Римі справді полюбляли туніки, але легіонери дбали про потужніший захист / Колаж 24 Каналу фото North Wind і National Trust
Чим захищалися легіонери Риму від дощів та морозів?
Щодо армії, то, звісно, і без штанів римські військові майже без проблем будували імперію для Вічного Міста. Нагадаємо, вони захопили Галлію, Германію та частину Британії з геть не теплим кліматом. Як вони захищалися там від дощу, холоду, ба навіть снігу?
- По-перше, як пише Imperium Romanum, у них були важкі плащі – трохи легші паенули з капюшонами та значно важчі сагуми. Їх просякали тваринним віском, тож плащі були дуже стійкими до води.
- Також легіонери захищали шию хустками, мали теплі шиті або в'язані шкарпетки (родичі присилали такі у Британію, про що свідчать знайдені листи) та обмотували литки тканиною проти морозу.
Але, погодьтеся, зі штанами було б зручніше. От і римські солдати так подумали – спершу обережно, а далі все частіше й частіше. Зрештою, вони адаптувалися до прохолодніших погодних умов і часто використовували для цього місцеві рішення – може, з огидою, хто зна, але все ж вони опинилися в штанах.

