Міські дерева рятуються від посухи несподіваним чином: що виявили вчені
Міські дерева рятуються від посухи несподіваним чином: що виявили вчені

Міські дерева рятуються від посухи несподіваним чином: що виявили вчені

Міські дерева рятуються від посухи несподіваним чином: що виявили вчені

Дерева вздовж доріг мають суттєву перевагу в умовах спеки.

Дерева, що ростуть на міських вулицях, набагато стійкіші до посухи, ніж ті, що зростають у парках. Такого результату дійшла команда з Університету Квебека в Монреалі після порівняльного аналізу міських зелених насаджень. За даними дослідження, які оприлюднив New Scientist, вуличні дерева не лише мають кращі показники вологості під час тривалих посушливих періодів, а й зберігають активність сокоруху – життєво важливого процесу для фотосинтезу та росту. 

Щоб зрозуміти механізм цього явища, вчені проаналізували деревину клена гостролистого (Acer platanoides) і сріблястого (Acer saccharinum), які росли як у парках, так і вздовж вулиць у двох районах Монреаля. Вони проаналізували склад ізотопів свинцю в деревині – ці ізотопи слугують унікальними маркерами, які дозволяють визначити джерело води. 

Результати стали несподіванкою: вуличні дерева мали хімічний слід, не характерний для природних або атмосферних джерел вологи. У парках переважали ізотопи, характерні для забрудненого повітря, тоді як у вуличних деревах зафіксовано ізотопи свинцю, які використовувалися для виготовлення свинцевих труб. Ці труби – залишки старої інфраструктури, збудованої із металу, добутого в геологічно давніх родовищах поблизу Монреаля.

За оцінками дослідників, кленам необхідно близько 50 літрів води на день для підтримання нормального функціонування. На вулицях міста, де більшість опадів одразу змивається з твердого покриття в каналізацію, дерева практично не мають доступу до дощової води. Однак водопровідна система Монреаля щодня втрачає приблизно 500 мільйонів літрів через мікропротікання і саме ці втрати з труб, ймовірно, використовують дерева як стабільне джерело вологи.

“Хороша новина полягає в тому, що можна безпечно саджати дерева на вулицях: вони мають доступ до постійного джерела вологи та, вочевидь, довше живуть”, – заявив керівник дослідження Андре Пуар’є. За його словами, результати дослідження кидають виклик традиційній думці про те, що дерева в парках мають перевагу в умовах міського середовища.

За оцінками міжнародних екологів, третина всіх видів дерев на планеті перебуває під загрозою зникнення. Їх втрата означає не лише екологічну кризу, а й руйнування екосистем, які підтримують кліматичну стабільність, біорізноманіття та виживання мільярдів людей.

Джерело матеріала
loader