/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F757611e0f65995aa16d8e40817adc6e1.jpg)
50 тисяч гривень одразу і потім виплати щомісяця: кому готують нову допомогу
Міністерство соціальної політики розробило законопроєкт, який передбачає кардинальне збільшення виплат при народженні дитини. Замість поточних 10 тисяч гривень мами отримуватимуть 50 тисяч гривень одноразово, а щомісячні виплати зростуть з 860 гривень до кількох тисяч.
Про це в інтерв'ю Радіо Свобода розповіла Дарія Марчак, перша заступниця міністерки соціальної політики України.
Нова система виплат передбачає два ключові зміни:
- 50 тисяч гривень одноразово кожній мамі після народження дитини та пологів
- Кілька тисяч гривень щомісяця (точну суму ще узгоджують) протягом першого року життя дитини замість поточних 860 гривень
«У тому законопроєкті, про який я щойно говорила, ми пропонуємо змінити цю систему виплат. По-перше, ми пропонуємо, щоб на кожну дитину після народження і пологів ми мамі будемо платити 50 000 гривень одноразовим платежем», – пояснила Дарія Марчак.
Заступниця міністерки наголосила, що щомісячна виплата буде «суттєво вищою, ніж поточний розмір 860 гривень» і становитиме «кілька тисяч гривень на місяць». «Це кратне збільшення. Тобто не 860 гривень, а кілька тисяч гривень на місяць – принаймні для того, щоб жінка, яка сидить удома, навіть якщо чоловік працює і є годувальником у родині, щоб така жінка відчувала, що вона має свої кишенькові гроші і не залежить повністю від чоловіка», – додала вона.
Хто отримає підтримку
Особливо важливо, що нова система охопить жінок без страхового стажу, які зараз взагалі не отримують державної підтримки. За статистикою, 45% жінок в Україні, які народжують, не мають страхового стажу.
«Сьогодні ми допомагаємо і захищаємо фінансово лише жінку, яка працювала. Але, за статистикою, 45% жінок в Україні, які народжують – це жінки без страхового стажу. Це означає, що фактично це студентки», – пояснила Дарія Марчак.
Коли набуде чинності
Законопроєкт вже поданий на розгляд Кабінету міністрів. У разі схвалення урядом його направлять до парламенту.
«За нашими обрахунками, ми б хотіли, щоб цей закон уже набув чинності з 1 січня 2026 року, і ми вже принаймні говоримо з Міністерством фінансів про те, щоб передбачати кошти на фінансування цього закону з 1 січня 2026 року», – повідомила заступниця міністерки.
Філософія змін
Нововведення є частиною комплексної реформи підтримки родин з дітьми, яку розробляли під керівництвом прем'єр-міністра спільно з Міністерством охорони здоров'я, Міністерством освіти і науки та Міністерством економіки.
«Філософія, яку ми зараз закладаємо, полягає в наступному. По-перше, жінка, яка народжує дитину, має знати, що в неї буде власний фінансовий ресурс», – підсумувала Дарія Марчак.
Поточна система передбачає одноразову виплату 10 тисяч гривень при народженні дитини та щомісячну допомогу 860 гривень протягом 36 місяців.

