«Супермен» Джеймса Ґанна: чергова кінематографічна спроба зробити цей світ кращим
«Супермен» Джеймса Ґанна: чергова кінематографічна спроба зробити цей світ кращим

«Супермен» Джеймса Ґанна: чергова кінематографічна спроба зробити цей світ кращим

Новий «Супермен» вже в кінотеатрах України. Думали, це буде супергеройське кіно, яким започатковується оновлений кіновсесвіт DC? З одного боку, так, а з іншого – є багато нюансів. Мрія співкерівника DC Studios Джеймса Ґанна дати коміксам нове дихання виявилась невід’ємною від сучасних проблем. Отже, зустрічайте: історія імігранта (це його так Джеймс Ґанн назвав, не ми), який рятував, рятує і рятуватиме Америку і не тільки, але головне його бажання - стати своїм тут, на Землі. Історія молодого інопланетянина, Супермена, він же Кларк Кент, він же Людина зі Сталі, який тільки робить перші кроки до звання рятівника людства.

А головне завдання картини – відродити у світі бодай трішки доброти.

Про що фільм

Диктатор країни Боравії намагається захопити маленьку і бідну сусідню державу Джаранпур. Здається, вторгнення не минути, але тут прилітає з далекого американського Метрополіса Супермен (Девід Коренсвет) і власноруч зупиняє озброєну до зубів армію Боравії.

Перша спроба вторгнення подолана. Але американський уряд «дуже стурбований» втручанням у справи інших країн. А на додачу мільярдер та новатор Лекс Лютор (Ніколас Голт) вимагає покарати зухвальця за таке самоуправство. Чому його так турбує доля Боравії і Джаранпура, ми з’ясуємо згодом. А поки Лютор ставить перед собою мету позбавити Супермена слави, свободи і навіть життя.

Ніколас Голт спершу пробувався на роль Супермена, але антагоніст Лекс Лютор з нього вийшов кращий. Кадр з фільму

Нова версія Супермена: молодша, більш широкоплеча і оптимістична

Тим, хто звик бачити у ролі Супермена Генрі Кавілла, буде непросто. Девід Коренсвет настільки на нього схожий, що кожного разу треба наводити фокус, щоб переконатись – о, так це ж інша людина. Втім, не лише зовні. Поведінка молодого Кларка Кента разюче відрізняється від вже досвідченого та потріпаного життям нашого героя.
 
Ми звикли, що Супермен, цей прибулець з Криптону, непереможний, але вже з перших кадрів нового фільму ми бачимо його скривавленим та скаліченим у битві проти Боравії. І навіть добратись до секретного місця, де б його вилікували, він сам не може. Добре, що на допомогу приходить неслухняний і божевільний, але відданий суперпес Крипто.

Але ось вірні роботи його підлатали, для підняття морального духу показали частину відео із записом його криптонських батьків (епізодична роль Бредлі Купера) - і він вже в Мегаполісі насолоджується славою рятівника та подвійним життям. Бо ж ніхто не здогадується, що за атлетичною фігурою журналіста Кларка Кента ховається героїчний інопланетянин, адже Кент надягнув заради маскування звичайні окуляри. Журналіст з Кента такий собі, але його заслуга в тому, що він регулярно «бере інтерв’ю» у Супермена, що й дає йому почесну можливість публікуватись на перших шпальтах.

Однак його наївність, необізнаність в міжнародній політиці плюс юнацька самовпевненість, що всі його люблять, і віра в те, що доброта повинна перемагати всупереч всьому, грає з ним злий жарт. І ось уже з кумира публіки він перетворюється на чужинця, якому «не місце серед нормальних людей». Увіщування колеги і коханої дівчини Лоїс Лейн (Рейчел Броснаген) чи поради іншої команди металюдей-супергероїв (так, так, він не один такий неймовірний в країні) він сприймає як непотрібну йому критику. Такий собі підлітковий бунт - «я сам знаю, як краще і як правильно».

Тож програватиме молодий Супермен протягом фільму не один раз. Переважно через впевненість в тому, що «сила є – розуму не треба» та «лише бажання творити добро врятує світ». І не загинути йому вдасться лише через палке прагнення сценаристів довести справу до геппі-енду.

Як такі різні люди, як Лоїс Лейн та Кларк Кент могли зійтись - незрозуміло. Але кохання робить кращими їх обох. Кадр з фільму

В усьому винен інтернет

Якоюсь мірою фільм виглядає як відчайдушна спроба відновити віру людей в якесь чудо і Deux ex Machina.

«Цей Супермен, здається, з’являється в особливий момент, коли люди втрачають надію на чужу доброту, - каже режисер. – Ні, я не знімаю фільми для того, щоб змінити світ, але якби декілька людей стали хоч трохи добрішими після цього, це зробило б мене щасливішим».

Але сама ідея супергероїв, які в одиночку чи невеликою командою здатні врятувати світ в сучасних умовах, давно виглядає провальною.

Як і те, що лише втручання Америки може подолати конфлікт в якихось віддалених країнах. У даному випадку - між тиранічною, хоч і прикритою нальотом цивілізованості, Боравією (судячи з архітектури країни та уривків хорватської мови – якийсь узагальнений образ балканської країни) та Джаранпур (щось середнє між Пакістаном та африканськими країнами). Де не те що немає регулярної армії, а навіть зброї – місцеві жителі, обідрані й замотані в якісь ганчірки, збираються оборонятись якимись дрючками. І вони б точно не вистояли, аби не допомога металюдей (тобто супергероїв). Ми не знаємо, чи хотіли творці фільму таким чином зобразити війну між Росією та Україною, хоча аналогії напрошуються. Та, можливо, їм би й самим не завадило глянути, що насправді відбувається в міжнародній політиці.

Винуватцем того, що відбувається в нашому світі зараз, Джеймс Ґанн називає інтернет, а точніш - відсутність культури спілкування.

Джеймс Ґанн притягнув в супергероїчне кіно ще й справжнього кайздю. Кадр з фільму

«Я розповідаю історію про хлопця, який справді хороший, і це здається необхідним зараз, тому що через підлість, яку проявляють в інтернеті, зросла підлість. Це продовжується до безкінечності: мільйони людей впадають в істерики в інтернеті».

І от якраз ці моменти добре передані у фільмі. Варто було комусь показати чи фейкове, чи нефейкове – достеменно невідомо – але критичне відео про Супермена і запустити проти нього кампанію у новинах, як його фанати моментально перетворюються на гейтерів. Розібратись чи правда? Нема коли! Треба встигнути надрукувати купу лайливих коментів (до речі, ботоферма тут зображена у вигляді генно-модифікованих мавп), встигнути в лавах першим, хто буде теж критикувати колишнього кумира, або першим, хто кине в нього камінь. А потім точно так швидко забути про прокльони і знову перемкнутись на обожнювання.

Ну і бажання сучасних людей все знімати на мобільні телефони, навіть коли на тебе летить інопланетне чудовисько розміром з гору чи місто рушиться на твоїх очах, а ти сам зараз загинеш, - невід’ємна частина фільму, яка додає зайвої роботи супергероям.

Прекрасний приклад як одна критична новина в новинах перетворює колишнього кумира на вигнанця. Кадр фільму

Замість висновку

Новий «Супермен» від Джеймса Ґанна у виконанні Девіда Коренсвета вийшов сумбурним і дещо шаленим (точно, як неслухняний пес Плуто), та при цьому досить бадьорим. На щастя, тут дуже мало цієї пафосної героїки, коли персонажа роблять непогрішимим і взагалі піднімають на п’єдестал. Людина зі Сталі виявляється людиною з плоті – із синцями на тілі та в душі. А вищезгаданий підлітковий характер головного героя привносить в картину юнацький запал.

Перша частина фільму вийшла дещо затягнутою, що компенсувалось шаленим темпом другої з несподіваними й оригінальними сюжетними поворотами. І, звісно, є достатньо гумору та пасхалок, в яких вгадується фірмовий почерк та дух Джеймса Ґанна. Тож можна резюмувати, що початок нової ери DC в цілому стартував непогано.

Подивимось, як воно буде далі.

Суперпес Плуто - як і сам фільм - сумбурний і непередбачуваний. Кадр з фільму

Країна: США

Режисер: Джеймс Ґанн (франшиза «Вартові Галактики»)

У головних ролях: Девід Коренсвет (серіал «Картковий будинок»), Рейчел Броснаген (серіал «Чарівна міс Мейзел»), Ніколас Голт («Меню», «Носферату»), Нейтан Філліон (серіали «Світлячок», «Касл»), Еді Гатегі («Люди Х: Перший клас»), Скайлер Джізондо (серіали «Доктор Хаус», «Швидка допомога»), Марія Габріела де Фаріа.

Тривалість: 02:09

«Супермен» Джеймса Ґанна: чергова кінематографічна спроба зробити цей світ кращим - Фото 1
Джерело матеріала
loader
loader