«Держава Нова Каледонія»: Франція та її заморська територія уклали угоду про нову інституційну модель
«Держава Нова Каледонія»: Франція та її заморська територія уклали угоду про нову інституційну модель

«Держава Нова Каледонія»: Франція та її заморська територія уклали угоду про нову інституційну модель

Держава Франція та політичні сили Нової Каледонії після десятиденного саміту під Парижем в суботу уклали угоду, яка визначає інституційне майбутнє цієї заморської території та передбачає зокрема, створення "Держави Нова Каледонія", закріпленої в Конституції Франції.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Le Figaro.

Угодою погоджено створення "особливої інституційної організації "Держава Нова Каледонія" в рамках національної цілісності, закріплену в Конституції Французької Республіки".

Конгрес Нової Каледонії має ухвалити основний закон, який закріпить здатність території до самоорганізації. Паралельно мають запровадити механізм для створення подвійного новокаледонського та французького громадянства.

Майбутня "Держава Нова Каледонія" також може бути визнана міжнародним співтовариством.

Одним з ключових заходів в угоді є відкриття електорату для провінційних виборів. Після ратифікації тексту, всі особи, які народилися в Новій Каледонії, а також ті, хто безперервно проживає там щонайменше 15 років, зможуть голосувати.

До цього часу цей виборний орган виключав жителів, які прибули після 1998 року. Саме зміна виборчих списків, що міститься в конституційному законопроєкті 2024 року, спровокувала великі заворушення і розпалила ситуацію на архіпелазі. Незалежники тоді звинуватили Францію в бажанні принизити корінний канакський народ.

Крім того, в угоді міститься "пакт про економічне та фінансове відновлення", який включає стратегічний план щодо нікелю, ключового ресурсу. Він передбачає відновлення діяльності з перероблення нікелю в північній провінції, яка переважно населена канаками, де минулого року закрився нікелевий завод, залишивши без роботи 1 300 працівників.

Мануель Вальс, міністр у справах заморських територій Франції, привітав "вибір мужності та відповідальності", закріплений в документі.

Увечері в суботу зустріч з підписантами угоди провів президент Франції Еммануель Макрон. Він заявив, що Нова Каледонія "відкриває нову сторінку у своєму майбутньому в спокійному зв'язку з Францією, і зараз настав час для поваги, стабільності та об'єднання доброї волі для побудови спільного майбутнього".

Обрана формула, за словами Макрона, має на меті одночасно поважати каледонців та Республіку.

Жителі острова повинні будуть проголосувати за укладений договір на референдумі. Оскільки він зачіпає Конституцію Французької Республіки, її текст має бути затверджений також Конституційним Конгресом.

Нагадаємо, угода була укладена більш ніж через рік після запеклих заворушень навесні 2024 року, які забрали життя 14 людей і завдали збитків на мільярди євро на острові.

Як повідомляв Укрінформ, у травні 2024 рокуФранція запровадила режим надзвичайного стану у своїй заморській території - Новій Каледонії. Таке рішення ухвалене на прохання президента республіки Еммануеля Макрона на засіданні Ради оборони.

Теги за темою
Франція Протест Еммануель Макрон
Джерело матеріала
loader