Реальний дохід майже не змінився: зарплати українців зросли, але є нюанс
Реальний дохід майже не змінився: зарплати українців зросли, але є нюанс

Реальний дохід майже не змінився: зарплати українців зросли, але є нюанс

Попри зростання номінальних зарплат більш ніж на 50% із 2021 року, реальний дохід українців практично не змінився.

Тоді як номінальні зарплати українців продовжують зростати, їхня реальна купівельна спроможність майже не змінюється через високу інфляцію. Про це свідчать дані Центру Разумкова, оприлюднені в аналітичному матеріалі з посиланням на розрахунки за перший квартал 2025 року.

За оцінками експертів, номінальна зарплата за вказаний період збільшилася на 53,8%, тоді як інфляція становила 54%. Це означає, що реальна купівельна спроможність впала на 0,3%, а рівень доходів фактично повернувся до довоєнних показників.

У першому кварталі 2025 року середня зарплата становила 23 460 гривень, що на 24,1% більше, ніж роком раніше. Однак якщо враховувати інфляцію в 13,6%, реальний приріст становить лише 10,5 відсоткових пункти. При цьому зростання доходів розподіляється вкрай нерівномірно: найбільший приріст зафіксовано в авіації (+51,5%), сільському господарстві (+46,9%) і будівництві (+35,3%).

Статистика зарплат українців

Високоприбуткові сектори — такі як IT і фінанси — також демонструють впевнене зростання, обганяючи промисловість і торгівлю.

Водночас соціальні сфери залишаються серед тих, що відстають. Зарплати в освіті зросли лише на 13,5%, в охороні здоров'я — на 12,5%, що навіть не покриває інфляцію. Як підкреслюють у Центрі Разумкова, розрив між доходами освітян і медиків та середньою зарплатою по країні збільшився: тепер він становить 27% і 39% відповідно.

Зазначимо, 4 липня Фокус писав про тенденції зарплат в Україні, які відображені у звіті Мінекономіки "Моніторинг основних подій в економіці України-2025". Звіт показав, що є помітне зростання зарплат. Причина зростання — не поліпшення в економці, а сильний дефіцит кадрів, який змушує роботодавців мотивувати людей грошима. Три сектори економіки, в яких заробіток зріс на 32-43% — це сільське господарство (а також лісництво та рибне господарство), будівництво, інформаційні технології, розповіли в Мінекономіки.

Нагадуємо, 1 липня медіа повідомили про Бюджетну декларацію України на 2026-28 роки, у якій обіцяють суттєво збільшити мінімальну заробітну плату.

Теги за темою
Зарплата
Джерело матеріала
loader
loader