/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F5049bf31e176a62d5296504593bfb2ed.jpg)
У Харкові поранені захисники заявили, що в інститутах НАМН їм доводиться лікуватися власним коштом
Про це розповів і опублікував відео у Фейсбуці колишній полонений, керівник комунального закладу “Ветеранський простір. Пліч-о-пліч” Харківської облради Ігор Шишко, передає Укрінформ.
“Троє Захисників. Поранені, з ампутаціями, з епілепсією - після Бахмута, обстрілів, полону. І сьогодні - вони знову на передовій. Але вже не на фронті, а в тилу, де мають доводити, пояснювати, виправдовуватись, просити і терпіти. Після того, як віддали здоров’я, землю, роки життя за Україну. У Харкові, в інститутах Національної академії медичних наук, ветерани: самостійно купують шприци, фізрозчини, пластини, імпланти, протези; змушені відмовлятись від лікування, бо не мають коштів; платять за те, що гарантує держава, але що не працює в реальності”, - написав Шишко.
Так, ветеран Дмитро Бондаренко, який отримав відкриту черепно-мозкову травму під Бахмутом і, як наслідок, епілепсію, що пів року проходить лікування в одному з інститутів НАМН.
“Кожного разу я стикаюся з тим, що мені виписують велику кількість медикаментів, які я маю купувати за власні кошти. Я був змушений позичати у близьких і друзів. Крім медичних засобів, я купував і системи, і шприци, і фізрозчин. Зараз знову маю лягати в лікарню, та, чесно кажучи, через таке ставлення та підхід я цього не роблю. Шукаю інших фахівців і лікарню”, - зазначив Бондаренко.
Ветеран Роман Стаднік розповів, що у вересні 2022-го отримав “травму поперекової частини хребта з прострілом у ліву ногу”.
“Після обстеження цей діагноз ускладнився. Вибору не було - потрібно було робити операції і ставити металевий каркас. Але, на жаль, на той час в Інституті Ситенка потрібних конструкцій не було. Медикаменти я придбав на невелику суму, близько 2 тис. грн, а от обстеження проходив за власний кошт і власним коштом придбав необхідну конструкцію”, - зазначив Стаднік.
Ще один ветеран на ім’я Ігор повідомив, що за 20 днів у стаціонарі Інституту неврології та психіатрії для нього так і не знайшли необхідної титанової пластини для черепа.
“Лікар запропонував, щоб я сам її придбав у приватників. І після цього мені зробили операцію”, - сказав ветеран.
За словами Ігоря Шишка, після звернень і скарг заступниця керівника Офісу Президента Ірина Верещук ініціювала зустріч, яка мала відбутися 4 липня у Харкові за участі ветеранської спільноти, представників Харківської ОВА, волонтерів та представників НАМН, однак керівник академії Василь Лазоришинець того дня обмежився плановим заходом із підлеглими з харківських інститутів.
“З Іриною Верещук були проговорені проблемні питання в інститутах НАМН, які розташовуються у Харкові, і визначено, що керівництво академії буде у Харкові і за участі заступниці голови ОВА, директора департаменту охорони здоров’я ОВА, голови профільної комісії облради ми обговоримо фактичні кейси - де вимагали гроші, які рахунки, які були звернення в обладміністрацію. Ми приїхали на нараду, нас не допустили. Президент Академії медичних наук просто вигнав ветеранів, людину з ампутацією, не вислухав представників влади”, - заявив Шишко.
Після цього в ефірі харківського радіо “Накипіло” президент академії заявив, що жодних офіційних звернень зі скаргами не надходило, зверталися тільки волонтери.
"Третього липня була нарада за участі Ірини Верещук, де був віцепрезидент НАМН Ігор Лурін. Там сказали про зауваження до інститутів. Офіційних звернень ні від кого не було щодо роботи. Ми сказали: зберетесь з ним і обговоримо. [4 липня ] у мене була робоча поїздка (до Харкова, - ред.), ми поїхали на робочу нараду з директорами інститутів. Я проводжу нараду, і посередині наради вривається цей пан, якісь люди. Кажуть, є якісь проблеми. Я кажу: є віцепрезидент, розкажіть йому. Потім, якщо треба, я підійду. Я готовий з ними був спілкуватися, прошу дайте факти, немає жодного факту. Є звернення волонтерів", - сказав Лазоришинець.
Натомість ветеранська спільнота Харкова вимагає від академіка вибачень за таку поведінку та небажання знайти для поранених час у своєму графіку, а також просить МОЗ здійснити повну перевірку закладів.
На скандал відреагували у Харківській ОВА. Пресслужба повідомила журналістам, що за участі заступника міністра охорони здоров’я Євгена Гончара, керівниці НСЗУ Наталії Гусак, очільників інститутів Національної академії медичних наук, ветеранських організацій та військовослужбовців проведена нарада.
“Ветерани порушили важливі проблеми, з якими стикаються, зокрема, в інститутах НАМН України на Харківщині: неповажне ставлення до пацієнтів; завищення вартості ліків, які має покривати НСЗУ; вимагання коштів за безоплатні для військових процедури. Це неприпустимо, особливо в умовах війни. Разом із МОЗ та НСЗУ напрацювали конкретні кроки. Найближчим часом НСЗУ проведе перевірку інститутів НАМН у Харківській області на відповідність дотримання умов договорів та установлених правил надання медичних послуг”, - заявив начальник обладміністрації Олег Синєгубов.
Також в ОВА пообіцяли направити до медінститутів фахівців із супроводу ветеранів війни, аби “в тому числі контролювати якість надання медичних послуг”.
У Харкові діють 9 закладів Академії медичних наук: Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. Зайцева, Інститут медичної радіології та онкології ім. Григор’єва, Інститут мікробіології та імунології ім. Мечникова, Інститут неврології, психіатрії та наркології, Інститут патології хребта та суглобів ім. Ситенка, Інститут проблем ендокринної патології ім. Данилевського, Національний інститут терапії імені Малої, Інститут дерматології та венерології, Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків.
Як повідомлялося, 17 червня на загальних зборах академії Василя Лазоришинця обрали президентом НАМН. До цього академік, відомий кардіохірург, директор Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова упродовж понад пів року був в.о. президента.

