Міжзоряна комета, яку виявили на початку липня, може бути старшою за Сонячну систему
Міжзоряна комета, яку виявили на початку липня, може бути старшою за Сонячну систему

Міжзоряна комета, яку виявили на початку липня, може бути старшою за Сонячну систему

Виявлена на початку липня 3I/ATLAS може бути однією із найстаріших комет, коли-небудь помічених людством.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Space.com.

Комета є лише третім космічним об’єктом, який увійшов до Сонячної системи з-за її меж. Два інші – 1I/'Oumuamua та 2I/Borisov – були виявлені у 2017 та 2019 роках відповідно.

Нові дослідження показали, що цей об’єкт, який потенційно містить високу частку водяного льоду, може бути ще більш незвичайним, ніж вважалося спочатку.

Зазначається, що 3I/ATLAS може бути приблизно на 3 мільярди років старшою за Сонячну систему, якій 4,5 мільярди років, а отже і за будь-яку комету, яку коли-небудь спостерігали вчені.

Астроном Оксфордського університету Метью Гопкінс один із команди вчених, які вважають, що вік комети 3I/ATLAS, відкритої 1 липня оглядовим телескопом ATLAS, становить близько 7 мільярдів років.

Гопкінс зазначив, що усі комети, які не є міжзоряними, такі як комета Галлея, утворилися одночасно із Сонячною системою, тому їх вік сягає 4,5 мільярдів років.

«Але міжзоряні гості (міжзоряні комети – ред.) можуть бути набагато старшими, і з тих, про які відомо на сьогодні, наш статистичний метод припускає, що 3I/ATLAS, найімовірніше, є найстарішою кометою, яку ми коли-небудь бачили», – сказав він.

Ключовим моментом у визначенні віку 3I/ATLAS є її походження із зовсім іншої області Чумацького Шляху, на відміну від інших міжзоряних об’єктів. Гопкінс та його колеги вважають, що комета виникла у «товстому диску» нашої галактики.

«Товстий диск» – це смуга найдавніших зірок галактики Чумацький Шлях, яка закриває тонкий диск, що утворився нещодавно і містить нашу відносно молоду зірку, Сонце і Сонячну систему.

«Це об’єкт з тієї частини галактики, яку ми ніколи раніше не бачили зблизька», – сказав астрофізик Оксфордського університету Кріс Лінтотт.

Якщо 3I/ATLAS походить із «товстого диска» Чумацького Шляху і тому сформувалася навколо давньої зірки, це також може мати вплив на її хімічний склад. Гопкінс та його команда припускають, що комета може бути багата на водяний лід.

Коли 3I/ATLAS наближатиметься до Сонця, вона нагріватиметься. Заморожений лід перетвориться на газ і вивергнеться з поверхні комети. Це газовиділення надасть 3I/ATLAS кометну ауру і яскравий хвіст.

Згідно зі спостереженнями, комета 3I/ATLAS сповнена кометною активністю. Це вказує на те, що об’єкт більший за розміром, аніж два її міжзоряні попередники.

Як повідомляв Укрінформ, космічний телескоп NASA/ESA/CSA James Webb відзначив свою третю річницю у космосі світлиною галактичної туманності NGC 6334 (також відома як Котяча Лапа), яка знаходиться у сузір'ї Скорпіона.

Фото: ESO/O. Hainaut

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader
loader