У бірманських пітонів знайшли нові клітини для перетравлення кісток
У бірманських пітонів знайшли нові клітини для перетравлення кісток

У бірманських пітонів знайшли нові клітини для перетравлення кісток

Спеціалізовані клітини в кишковій оболонці бірманських пітонів дозволяють їм повністю поглинати скелети своєї здобичі. Дослідники виявили, що спеціалізовані клітини кишкової оболонки бірманських пітонів (Python bivittatus) переробляють кальцій з кісток їхньої їжі. Це допомагає пояснити, як ці хижаки перетравлюють цілу здобич.

Команда опублікувала свої висновки 25 червня в журналі «Journal of Experimental Biology».

Бірманські пітони зазвичай харчуються птахами та дрібними ссавцями, хоча їм не потрібно їсти щодня. Змії ковтають свою здобич цілком і витрачають кілька днів на перетравлення їжі, перш ніж знову полювати. Під час травлення пітони розщеплюють кістки своєї здобичі. Кістки забезпечують необхідний кальцій у раціоні змій, але пітони не можуть використовувати весь кальцій. «Ми хотіли визначити, як вони здатні переробляти та обмежувати це величезне поглинання кальцію через стінку кишечника», – заявив співавтор дослідження Жан-Ерве Ліньо, біолог з Університету Монпельє у Франції.

Щоб дослідити, як змії контролювали споживання кальцію, дослідники годували бірманських пітонів одним із трьох видів раціону: звичайним раціоном із цілою здобиччю; раціоном із низьким вмістом кальцію зі здобиччю без кісток; та раціоном зі здобиччю без кісток та добавкою кальцію. Після кількох прийомів їжі команда вивчала вплив кожного режиму на кишечник змій.

Команда дослідників виявила, що вузькі, спеціалізовані клітини в слизовій оболонці кишечника пітонів відіграють певну роль у перетравленні кісток. У змій, які їли цілу здобич або здобич без кісток з добавкою кальцію, ці клітини містили частинки, що складаються з кальцію, заліза та фосфору. Але цих частинок не було у змій, які їли лише здобич без кісток. Ці клітини можуть бути задіяні у розсіюванні кальцію, який змії не могли засвоїти. Можливо, клітини могли концентрувати зайвий кальцій у частинках, а потім вивільняти ці частинки разом з іншими неперетравленими компонентами у фекалії змій, пишуть дослідники у дослідженні.

Це теж варте вашої уваги -  У США знайшли стародавнього летючого ящера епохи динозаврів

З моменту відкриття вузькокишечних клітин у бірманських пітонів, вчені також знайшли їх у кишечнику інших пітонів та удавів, а також у монстрів-гіл (Heloderma suspectum) — усі вони з’їдають свою здобич цілком. Але поки що немає доказів того, що інші тварини, які ковтають свою здобич цілком, такі як дельфіни чи птахи, що харчуються рибою, виробляють ці частинки кальцію.

Подальші дослідження можуть показати, наскільки поширені ці клітини, що перетравлюють кістки, у тваринному світі, пишуть дослідники.

«Морські хижаки, які їдять кісткових риб або водних ссавців, стикаються з тією ж проблемою» перетравлення кісток та позбавлення від надлишку кальцію, – йдеться у заяві Ліньо. – «Птахи, які їдять переважно кістки, такі як бородатий гриф [Gypaetus barbatus], також були б цікавими кандидатами».

Джерело матеріала
loader
loader