В Україні освітній процес зазнав багатьох змін через війну. Так, у 2023 році учнів четвертих та десятих класів звільнили від складання державної підсумкової атестації (ДПА). Директорка Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Тетяна Вакуленко розповіла у подкасті «Що там із НУШ?», коли можуть повернути ДПА.
Вона пояснила, що у найближчі роки в Україні планують запровадити ДПА у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) після 9 класу.
«Такі плани є, і це питання, яке буде розглядатися поступово, у наступні роки», — сказала вона.
Директора УЦОЯО додала, що запровадження ДПА у формі ЗНО після 9 класу — це частина більшої реформи оцінювання навчальних досягнень школярів, яка потребує підготовки та обговорень з освітньою спільнотою. Вакуленко підкреслила, що така модель має дозволити об’єктивніше оцінювати знання випускників базової школи та допомогти їм свідомо обирати подальшу освітню траєкторію.
Бюджетна декларація на 2026-2028 роки, яка була оприлюднена, дає відповідь на питання, коли саме будуть запроваджені зміни.
Так, відповідно до документа, у 2026 році таке оцінювання пройдуть в пілотному режимі 2 000 випускників, у 2027 році – 5 000, а у 2028-му – 388,5 тисяч випускників, тобто – всі.
Нагадаємо, як перевести тестові бали НМТ у рейтингову оцінку.