Від паперів до реєстрів: як хочуть модернізувати роботу суддів
Від паперів до реєстрів: як хочуть модернізувати роботу суддів

Від паперів до реєстрів: як хочуть модернізувати роботу суддів

У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт №13448, який передбачає надання суддям доступу до державних реєстрів для оперативної ідентифікації учасників судового процесу. Ініціатива покликана зменшити бюрократичне навантаження на суддів та підвищити ефективність роботи судів, пише Юрліга.

Основні положення законопроєкту

Документ під назвою "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення організаційного забезпечення судового процесу" передбачає кілька ключових нововведень.

По-перше, процесуальні кодекси доповнять положеннями про те, що суддя з метою ідентифікації учасників судового процесу зможе користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру, іншими автоматизованими інформаційними системами, реєстрами та банками даних державних органів або органів місцевого самоврядування.

По-друге, помічник судді або секретар судового засідання отримають повноваження направляти запити та отримувати дані з реєстрів, доступ до яких має суддя. Це дозволить розвантажити суддів від рутинних організаційних процедур.

Гнучкість у доступі до реєстрів

Автори законопроєкту свідомо не визначають у процесуальних кодексах конкретний перелік реєстрів, доступ до яких забезпечений суддям. Це пов'язано з поступовим розширенням відповідного переліку та наданням суддям доступу до нових баз даних.

Також законопроєкт уточнює норми Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр", встановлюючи, що суддя при здійсненні судочинства має доступ до інформації Реєстру в обсязі, необхідному для визначення підсудності та ідентифікації учасників судового процесу.

Обґрунтування змін

За словами голови Комітету з питань правової політики Дениса Маслова, наразі закон обмежує можливості суддів окремими випадками — наприклад, визначенням підсудності або участю у відеоконференції.

"Часто суддя змушений особисто готувати запити, витрачаючи робочий час на суто організаційні процедури", — зазначив Маслов.

Депутат підкреслив, що прийняття законопроєкту значно зменшить бюрократичне навантаження, підвищить ефективність роботи суду і дозволить суддям зосередитися на головному — на здійсненні правосуддя.

Таким чином, законопроєкт спрямований на модернізацію судової системи через спрощення доступу до необхідної інформації та оптимізацію робочих процесів у судах.

Джерело матеріала
loader