В Україні вважають, що рішення ЄСПЛ дозволить МКС детальніше розслідувати воєнні злочини Росії
В Україні вважають, що рішення ЄСПЛ дозволить МКС детальніше розслідувати воєнні злочини Росії

В Україні вважають, що рішення ЄСПЛ дозволить МКС детальніше розслідувати воєнні злочини Росії

Рішення ЄСПЛ у справі "Україна та Нідерланди проти Росії" є новим етапом у веденні проваджень проти РФ у міжнародних інституціях.

Зокрема, Міжнародний кримінальний суд з цим рішенням зможе детальніше розслідувати воєнні злочини росіян, а дипломати - використати його як аргумент для введення додаткових санкцій проти РФ. Про це на брифінгу повідомила Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) Маргарита Сокоренко, передає кореспондент Укрінформ.

"Ми розуміємо, що Європейський суд з прав людини та Міжнародний кримінальний суд - це різні юрисдикції. Вони мають різні підходи до розгляду. Проте ті висновки, які зробив ЄСПЛ, зокрема щодо системності злочинів РФ проти нашої держави, можуть слугувати серйозним аргументом для МКС більш детально розглянути ті скарги, які вже знаходяться в Міжнародному кримінальному суді", - заявила Сокоренко.

Так вона відповідала на запитання журналістів, чи є рішення ЄСПЛ сигналом для Міжнародного кримінального суду про розслідування воєнних злочинів РФ у категорії "злочини проти людяності".

"Це чисто теоретична відповідь. Як буде діяти Міжнародний кримінальний суд мені не відомо. Але рішення ЄСПЛ (9 липня - ред.) дає дуже серйозні підґрунтя і підстави для того, щоб це можна було зробити", - додала вона.

Уповноважена у справах ЄСПЛ зауважила, що рішення ЄСПЛ буде використовуватися для санкційного тиску України проти РФ.

"Окрім того, висновки, які ми сьогодні почули у рішенні, вже мають важливе значення для проваджень в інших міжнародних інституціях. Зокрема, ЄСПЛ вказав дуже багато елементів і про агресивну війну, і питання депортації й русифікації населення на окупованих територіях. Все це є елементами геноциду. Сьогоднішнє рішення - це не крапка в роботі (Міністерства юстиції і офісу Уповноваженого у справах ЄСПЛ - ред.). Це лише новий етап наших подальших дій для того, щоб не тільки мати певні юридичні рішення, а й активні дії - не тільки з боку України, а й з боку наших партнерів", - додала Сокоренко.

Як повідомляв Укрінформ, Велика палата Європейського суду з прав людини у Страсбурзі щойно оголосила рішення у міждержавній справі «Україна та Нідерланди проти Росії», у якому визнала численні порушення прав людини з боку держави-агресора.

Справа “Україна та Нідерланди проти Росії” стосується масових і систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію РФ у 2014 році; збиття літака рейсу MH17.

Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" є найбільшою міждержавною справою, що об’єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.

Окрему частину провадження становить заява Нідерландів щодо збиття малайзійського "Боїнга", внаслідок чого загинули всі 298 людей на борту. З огляду на масштаб порушень, до справи долучилися 26 держав та одна неурядова організація — безпрецедентна міжнародна підтримка в історії суду.

У Страсбурзі 12 червня 2024 року відбулися усні слухання, під час яких Україна представила свою позицію як щодо подій з 2014 року, так і щодо воєнних злочинів Росії з початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Проміжне рішення суду вже встановило відповідальність РФ.

ЄСПЛ25 січня 2023 року у рішенні щодо прийнятності частини справи, яка стосується подій на сході України, вже дійшов висновку, що з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року території сходу України, захоплені російськими силами, перебували під юрисдикцією Російської Федерації.

Суд визнав, що російські військові перебували на території України з квітня 2014 року, і задокументував широкомасштабне розгортання армії РФ щонайменше із серпня 2014 року. Тим самим ЄСПЛ фактично спростував заяви Москви про "відсутність військ" в Україні.

Також ЄСПЛ встановив, що збиття рейсу MH17 сталося на території, яка перебувала під ефективним контролем російських загарбницьких адміністрацій, а отже події підпадають під юрисдикцію РФ.

Теги за темою
Росія війна
Джерело матеріала
loader
loader