/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2Fa023288b10c7352a373cf0bce16a4cee.jpg)
Що кладуть у домовину і як поминають померлих: звичаї і традиції похорон в Україні
Ви дізнаєтеся:
Смерть у традиційній українській культурі була не лише завершенням земного життя, а й переходом до іншого світу, до життя серед предків. Наші пращури здавна вірили, що душа не зникає, а продовжує існувати поруч із живими, впливаючи на їхню долю. Тому процес поховання, тризни та подальші поминки мали не тільки релігійне чи обрядове, а й глибоке символічне значення.
Життя після смерті
Стародавні розкопки свідчать про те, що ще з прадавніх часів українці вірили у життя після смерті. Вони ретельно дотримувалися поховальних обрядів, які мали допомогти душі померлого знайти спокій і перейти у світ предків. Ці обряди відображали віру в те, що душі покійників залишаються поблизу своїх родичів і можуть з’являтися в певні дні.
Традиція "гостити" предків збереглася у вигляді поминальних обідів, милостині для убогих та спеціальних Богослужінь у визначені дні, пише сайт Українські традиції.
Що кладуть у домовину
Згідно з народними звичаями, людині, яка помирає, слід дати до рук засвічену свічку, освячену на Стрітення. У домовину традиційно клали освячене на Успіння зілля, галузку верби, освячену у Вербну неділю, а дітям - обов’язково яблучко як символ невинності.
Померлим під голову клали вишивану подушку, а обличчя накривали вишитим рушником - на зразок козацької китайки, - що символізувало честь і прощання з родом.
Пісні на прощання
Під час похорону особливо шанованих людей, зокрема діячів культури, часто виконують духовні й національні пісні. Звучить "Заповіт" Тараса Шевченка — своєрідний гімн українського духу.
Воїнам українських армій над могилою виконують пісню "Журавлі: Богдана і Лева Лепких - як символ прощання з життям і боротьби за Батьківщину.
Тризна — давня похоронна гостина
Тризна — це традиційна гостина після похорону. У давнину вважали, що душа не знайде спокою без тризни. Сьогодні вона є формою подяки родини гостям за участь у прощанні. Обов’язковою стравою є коливо або кутя без маку (мак символізує життя).
Священник ПЦУ Олексій Філюк каже, що ніхто нікого не мушує робити поминальний обід. Водночас, за його словами, гріха в поминальному обіді немає.
"Померлим цього не треба - це потрібно живим. Вони живуть доти, доки ми їх пам’ятаємо. Вас ніхто ні до чого не змушує: хтось хоче - робить, а хто не хоче - не робить. Але гріха в поминальному обіді немає", - зазначив отець Олексій.
Поступово поширюється нова традиція: під час тризни збирають добровільні пожертви на благодійні або громадські цілі. Це є сучасною формою давнього звичаю - пригощати вбогих і подорожніх у пам’ять про померлого.
Дивіться відео із пояснення священника, чи обов'язково робити поминальний обід:
Коли поминають померлих
Народний календар визначає ключові дні для поминання покійного - третій, дев’ятий і сороковий день після смерті. Це відповідає уявленням про шлях душі після смерті й ті періоди, коли вона найбільше потребує молитви. Церква не заперечує цієї практики.
Особливої ваги набуває сороковий день, коли під час служби на тетрапод ставлять п’ять хлібин та п’ять видів овочів - на згадку про чудо Христа, що наситив п’ятьма хлібами тисячі.
Роковини та вшанування пам’яті
Через рік відзначають перші роковини смерті - важлива подія, яка, крім Богослужби, часто супроводжується "обідом" або тризною, особливо на сході України. У давнину на ці обіди запрошували вбогих і подорожніх — як прояв милосердя й пошани до покійного.
Надалі, щороку, вшановується пам'ять у день смерті - молитвами та добрими справами. Таке вшанування не дозволяє стерти з пам’яті родинні зв’язки й зберігає тяглість поколінь.
Вас також може зацікавити:
Про персону: Олексій Філюк
Олексій Петрович Філюк - український священник, громадський активіст, волонтер і блогер. Настоятель храмів Православної церкви України в селах Шушківці та Білозірка на Тернопільщині. Окрім духовної діяльності, отець Олексій займається благодійністю та волонтерством. Виховує трьох усиновлених дітей та активно підтримує Збройні сили України, зокрема, організовуючи збори коштів на дрони. Отець Олексій також веде власний YouTube-канал, де ділиться християнськими піснями та проповідями.

