Російські користувачі інтернету уже кілька днів поспіль скаржаться на масові збої в його роботі. Наймасштабніший відбувся напередоні, 8 липня. Як пише ресурс «На связи», на відсутність інтернету скаржились користувачі у 79 із 89 російських регіонів. У тому числі в 48 із них не працював і провідний інтернет.
Російські ресурси зазначають, що у тому числі часто немає мобільного зв’язку та мобільного інтернету. При цьому мобільні оператори та інтернет-провайдери збої не коментують. Схожі, але мент масштабні випадки в Росії фіксували у червні та на початку липня 2025 року.
За даними ресурсу downdetector.su, напередодні масово почали надходити скарги від користувачів «Ростелекому». Найбільшу частку скарг зафіксовано в Омській області — 9% від загальної кількості повідомлень про збій. За ним йшли Амурська область, Москва, Новосибірська та Тверська області.
Збої були також у роботі мобільного оператора МТС. При цьому найбільше скарг надійшло з Республіки Татарстан – 30% абонентів жалілись на відсутній мобільний інтернет і взагалі мобільного зв'язку.
«Збій – це коли прибиральниця шваброю кабель висмикнула. Може статися збій інтернету в одного провайдера в районі міста або навіть у цілому місті. Але не у всіх провайдерів одразу у всій країні.Те, що відбувається, називається частковим шатдауном національного масштабу. Це коли внаслідок дій регуляторів обмежується один або кілька видів зв'язку», - зазначають російські профільні ресурси.
Російські видання стверджують, що частина збоїв відбувається на фоні атак БПЛА та можуть бути пов’язані із системою захисту від них. Зокрема, зростання числа та масштабів шатдаунів збільшилось після українськоїоперації «Павутина», коли дрони атакували аеродроми стратегічної авіації в глибині Росії. Цікаво, що зв'язок та інтернет зникає і в російських регіонах за тисячі кілометрів від України
Видання «Медуза» пише, що у червні в прикордонних Білгородській та Орловській областях інтернет відключали значно рідше, ніж у сусідніх Брянській та Курській, чи на приклад в Омській за дві тисячі кілометрів від України.
«У зв'язку з хаотичною картиною відключень важко вивести загальні тенденції, які чітко пояснювали б логіку дій влади. Безумовно, деякі регіони, що регулярно атакуються дронами, об'єктивно становлять інтерес для України як центри російської оборонної промисловості (наприклад, Нижегородська, Тульська області та Удмуртія), місця дислокації бойової авіації та іншої військової інфраструктури (наприклад, Мурманська, Саратовська, Псковська та Ростовська області) або розміщення об'єктів ПЕК (наприклад, Об'єктів ПЕК). Але навіть поділ на такі групи не дає відповіді на всі питання про частоту шатдаунів», - зазначило видання.
Зазначимо, що починаючи з кінця 2023 року, в уламках ворожих дронів військові ЗСУ неодноразово виявляли SIM-карти українських мобільних операторів. Це дозволяє апаратам підключатися до мережі 4G, передавати телеметрію, координати, а іноді навіть відео у реальному часі. Відомо, що деякі дрони мають кілька модемів із SIM-картками різних операторів, що підвищує стабільність сигналу. Цей технічний канал дає змогу російським операторам відстежувати рух дрона, аналізувати ефективність ППО та коригувати подальші атаки. Чому виникає така ситуація та як із нею боротися — аналізував у своїй статті офіцер ЗСУ та фахівець з аеророзвідки Юрій Касьянов.