/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Fbb75e81288f7e0bbba590dfb88c1beab.jpg)
Росія активно використовує китайські дрони у війні проти України попри санкції – Bloomberg
Російська компанія Aero-HIT налагодила співпрацю з китайськими постачальниками для виробництва бойових дронів, які використовуються у війні проти України, попри міжнародні санкції та заяви Китаю про нейтралітет.
Про це йдеться у розслідуванні Bloomberg, яке ґрунтується на внутрішніх документах компанії та листуванні з російськими урядовцями.
Згідно з матеріалами, Aero-HIT співпрацює з інженерами китайської компанії Autel з початку 2023 року над локалізацією виробництва дрона Autel EVO Max 4T – апарата цивільного призначення, який виявився ефективним у бойових умовах. За даними Bloomberg, завод компанії у Хабаровську здатен виробляти до 10 тисяч дронів щомісяця.
До арсеналу компанії входять FPV-дрони Veles, які росія масово використовує на фронті, зокрема на Херсонщині. Вартість одного такого дрона — приблизно тисяча доларів. У 2024 році США внесли Aero-HIT до санкційного списку за постачання дронів, які використовуються для атак на українські позиції.
Незважаючи на те, що китайська компанія Autel офіційно заперечує співпрацю з росіянами, документи свідчать про відновлення контактів наприкінці 2024 року. У проектах фігурує передача технічної документації, налагодження локального виробництва й адаптація до умов бойових дій.
Росіяни також намагалися приховати співпрацю, оформлюючи контракти через суміжні компанії, пов’язані з авіаційним кейтерингом, сільським господарством і логістикою. Одним із таких посередників була компанія Renovatsio-Invest, яка у 2024 році також потрапила під санкції США.
У розслідуванні йдеться, що попри нові китайські обмеження на експорт дронів, окремі компанії з КНР продовжують працювати з росією. Деякі з них були пов’язані з Харбінським інститутом технологій, який має історичні зв’язки з російською армією і був відвіданий путіним у травні 2024 року.
Станом на початок 2025 року дрони Veles виготовляються серійно і активно використовуються для атак на українські міста, зокрема у Херсоні й Пскові. Українська сторона неодноразово заявляла про зростання цивільних жертв від таких ударів.

