Восени ми будемо готові відкрити всі кластери переговорів про вступ України в ЄС – єврокомісар
Восени ми будемо готові відкрити всі кластери переговорів про вступ України в ЄС – єврокомісар

Восени ми будемо готові відкрити всі кластери переговорів про вступ України в ЄС – єврокомісар

Восени ми будемо готові відкрити всі кластери переговорів про вступ України в ЄС – єврокомісар

Мова йде про готовність до цього технічно. Ухвалити рішення мають всі країни.

Восени ЄС буде готовий відкрити всі переговорні кластери з Україною про її вступ до Євросоюзу, заявила європейськи комісар з питань розширення Марта Кос в інтерв’ю «РБК-Україна». За її словами, зараз немає об’єктивних причин не відкривати перший кластер переговорів.

«Я розповім вам одну історію. Коли я була в Україні у свій перший робочий день – 1 грудня, – президент Зеленський сказав мені, що він хотів би відкрити всі кластери. І не прямо, а, скажімо так, дипломатично, я намагалася сказати йому, що це неможливо, тому що це було б надто швидко, і ми не зможемо цього зробити. Тепер я маю себе виправити, тому що ви, українці, робите приголомшливу, справді неймовірну роботу, тому ми будемо готові відкрити всі кластери восени», – зазначила Кос.

За її словами, рішення має одноголосно ухвалити Європейська Рада. Однак, з технічної точки зору, наголосила єврокомісар, ЄС готовий це зробити.

«Я повністю довіряю данському головуванню (в ЄС, почалося з 1 липня цього року). Я була там минулого тижня з усією Колегією комісарів, також ваш президент був там, і ми всі передали чіткий меседж Україні: будь ласка, залишайтеся сильними, продовжуйте реформи, продовжуйте боротьбу з корупцією і зміцнюйте верховенство права, тому що все це сприятиме більш безпечній Україні, а отже і більш безпечній Європі», – додала Кос.

У відповідь на те, що робити з вето Угорщини, яке фактично зупиняє відкриття першого кластера, єврокомісар підкреслила, що країни-члени ЄС рік тому одноголосно вирішили розпочати переговори про вступ з Україною. Це рішення підтримав і офіційний Будапешт. 

«Отже, це є основою. І Україна виконала своє домашнє завдання, і ми завжди захищали позицію, що вступ до ЄС базується на заслугах, тобто якщо країна виконує критерії – вона може рухатись далі. Отже, наразі немає об’єктивних причин не відкривати кластер один, і цей кластер є дуже важливим. І я думаю, що Україна справді багато чого робить у цьому сенсі, адже ми вже надіслали дві додаткові скринінгові доповіді щодо кластерів два і шість до Ради», – вказала єврокомісар.

Її також запитали, чи має ЄС певний «план Б», якщо вето Угорщини все ж збережеться ще протягом кількох місяців. І Марта Кос ще раз наголосила, що перший кластер переговорів потрібно відкрити якнайшвидше, адже Україна виконала все необхідне.  «Наша позиція, позиція Комісії, дуже чітка. Кластер один готовий до відкриття, Україна виконала необхідне, і ми повинні відкрити його якнайшвидше. Я маю сказати, що навіть якщо іноді ЄС, із 27 країнами-членами та складним процесом ухвалення рішень, здається складним чи бюрократичним, я можу вас запевнити, що в найважчих обставинах, в минулому, ми знаходили рішення, і я впевнена, що ми знайдемо належне рішення для відкриття кластера один як для України, так і для Молдови», – відповіла єврокомісар.

Раніше президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вже заявила, що Єврокомісія виступає за відкриття переговорів з Україною щодо вступу до ЄС. президентка Європейського парламенту Роберта Мецола також підтримала початок переговорів про євроінтеграцію з Україною, а також Молдовою. Крім того, вона вказала на важливість подальшої сильної підтримки України, в тому числі майбутнього членства.

Однак Угорщина, досі блокує початок переговорів саме для України, залишаючи відкритими зустрічі лише з Молдовою. Київ у відповідь неодноразово наголошував на необхідності одночасного опрацювання заявок обох країн та називав такий підхід невигідним і несправедливим.

Угорський прем’єр Віктор Орбан навіть організував у країні так зване національне опитування на тему, чи хочуть угорці вступу України в ЄС. Але чи справді 95% угорців проти євроінтеграції України, як стверджує уряд? Чи мають такі «національні консультації» юридичну силу і що насправді стоїть за ними? Відповіді на ці питання в статті «Глас народу чи маніпуляція? Що стоїть за опитуванням Орбана про вступ України до ЄС» пропонує позаштатна експертка Ради зовнішньої політики «Українська призма» Юлія Невмержицька.

Джерело матеріала
loader