/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2Fca53fa0aa0a64e7f8f6974aae89fcd7d.jpg)
Не витримає жоден гаманець: українцям готують нові тарифи - за що доведеться платити у три рази дорожче
У 2025 році в Україні може відбутися суттєве підвищення тарифів на комунальні послуги, зокрема на електроенергію та природний газ. Зміни пов’язані з умовами співпраці з Міжнародним валютним фондом і прагненням до переходу на ринкову модель формування цін.
Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко повідомив, що йдеться про можливе подорожчання електроенергії до 9–11 гривень за кіловат-годину. Це майже вдвічі більше за поточні тарифи, що означає зростання вартості понад 120%.
Ціна на газ, яка наразі коливається в межах 8–10 гривень за кубометр, може зрости у 2,5–3 рази — до 25–30 гривень. Такий стрибок тарифу особливо вдарить по домогосподарствах, які опалюють житло газом або використовують його для гарячого водопостачання.
За оцінками експертів, подорожчання газу та електроенергії потягне за собою підвищення цін і на інші житлово-комунальні послуги. Вартість утримання багатоквартирних будинків може зрости приблизно на 20%, а тарифи на тепло і гарячу воду — ще більше, адже до 95% їхньої вартості залежить від ціни газу.
Водночас, за словами Попенка, тарифи на водопостачання залишаються стабільними, оскільки не мають прямої прив’язки до енергоносіїв. Проте зростання вартості електроенергії також може вплинути і на цей сектор у майбутньому.
Окрему увагу експерти звертають на заборгованість населення за комунальні послуги. Наразі неофіційна сума боргів перевищила 200 мільярдів гривень. У разі додаткового зростання тарифів існує ризик колапсу системи ЖКГ.
Щодо позиції МВФ, то фонд не наполягає на негайному підвищенні тарифів, а рекомендує перехід до ринкової моделі. При цьому в більшості країн Європи тарифна політика для населення не базується виключно на ринкових механізмах. Лише п’ять держав ЄС повністю прив’язують ціни на газ до ринку. Решта застосовують компенсаційні механізми або пільгові тарифи для громадян.
Експерт вважає, що ініціатива зростання тарифів може належати українським посадовцям, які таким чином шукають додаткові джерела наповнення бюджету. У той же час, офіційної публічної реакції з боку Кабінету Міністрів щодо можливого підвищення тарифів не було.
За словами Попенка, відсутність чіткої комунікації викликає занепокоєння, оскільки населення не має достатньої інформації про можливі зміни. Він наголосив, що в умовах війни та економічної нестабільності виконати такі вимоги без негативних наслідків для мільйонів українців буде вкрай складно.
Раніше ми розповідали, що українці можуть оформити "доплату" до субсидії: як отримати додаткові 700 грн на комуналку
Також,не спішіть платити комуналку: кого звільнять від сплати за послуги
