/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Fa7a31964d38caba83753c316695f04d1.jpg)
Не те, чим вважали: древня гробниця в Ізраїлі може належати Саломеї, сестрі Ірода Великого
Учені виявили, що печера на півдні Ізраїлю, яка довгий час вважалася могилою християнської святої, може насправді містити останки Саломеї, сестри Ірода I Великого. Ця гробниця впродовж довгого часу була місцем паломництва для багатьох вірян.
Ця пам'ятка, розташована в передгір'ї Юдеї поблизу села Еліав, сьогодні відома як Печера Саломеї. Археологи з Ізраїльського управління старожитностей (IAA), серед яких Нір-Шимшон Паран і Владік Ліфшиц, провели дослідження в період з 2022 по 2023 рік, пише Arkeonews.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Висновки вчених свідчать про те, що печера могла служити місцем поховання Саломеї, сестри царя Ірода Великого.
"Структура, масштаб і оздоблення чітко вказують на елітних меценатів — ймовірно, членів царської родини", — заявив Паран, відзначаючи архітектурну вишуканість і величний план об'єкта.
Комплекс площею приблизно 225 квадратних метрів включає ритуальні споруди, оздоблену цегляну кладку та похоронні ніші, які значно перевищують стандарти сімейних гробниць того ж періоду.
Побудована десь між I століттям до н. е. та I століттям н. е., гробниця з часом вийшла з ужитку, а пізніше її наново відкрили. Ранні християни почали шанувати це місце як могилу "Святої Саломеї".
У печері виявили грецькі, сирійські та арабські написи, а також релігійні артефакти, такі як ікони та прикрашені масляні лампи. Пізніше це місце також стало священним для ісламських громад, і відвідувачі залишали там написи та вотивні дари.
Постійна релігійна увага показує, як священне значення може змінюватися з часом, зберігаючи водночас центральне місце в колективній пам'яті.
Хоча жодна присвята або напис остаточно не пов'язують це місце з сестрою Ірода, розташування гробниці між Ашкелоном і Єрихоном — регіонами, пов'язаними з володіннями Саломеї — підтверджує цю теорію.
Додаткові докази походять з двох сусідніх римських вілл, що свідчить про існування ширшої мережі елітних місць, пов'язаних з Іродом, у цьому районі.
Паран зазначив, що хоча сьогодні християнські паломники все ще залишають свічки та дари, історичний і політичний контекст печери, ймовірно, передує її християнській асоціації на кілька століть.
Археологи розглядають печеру Саломеї як рідкісний приклад того, як місця поховання можуть перетворитися на місця релігійного значення для різних віросповідань.
Тривають роботи з консервації, а в майбутньому планується знову відкрити частину гробниці для відвідувачів за допомогою екскурсій з гідом та цифрових реконструкцій.
Раніше Фокус писав про те, як кавалерійські мечі римської епохи призвели до значного відкриття. Вчені виявили древнє поселення, яке існувало впродовж століть.
Також ми розповідали про 300-річний затонулий корабель, який нещодавно виявили біля узбережжя Мадагаскару. Вчені вважають, що його потопили пірати.

