Гаряча фаза війни закінчиться за рік-два, і до України повернуться 30% біженців - Головаха
Гаряча фаза війни закінчиться за рік-два, і до України повернуться 30% біженців - Головаха

Гаряча фаза війни закінчиться за рік-два, і до України повернуться 30% біженців - Головаха

Гаряча фаза війни може закінчитися через 1-2 роки і в такому випадку в Україну повернуться з-за кордону близько 30% біженців.

Таку думку в інтерв’ю Укрінформу висловив директор Інституту соціології НАН Євген Головаха.

«Я думаю, якщо війна в Україні триватиме ще рік-два, то можна розраховувати на 30% (я належу до тих експертів, які прогнозують, що за рік-два війна закінчиться)», - заявив Головаха.

На думку вченого, загалом війна з Росією триватиме, доки в РФ не зміниться політичний режим.

«Ми приречені на холодну або гарячу війну. Є й такі аналітики, хто пророкують і на 2030-ті роки гарячу фазу. Але я кажу про закінчення за рік-два і повернення 30% українців», - пояснив Головаха.

За словами експерта, щоб зберегти молодь в Україні, потрібно, щоб бойові дії завершилися якнайшвидше, оскільки наразі головна проблема суспільства - його безпека.

«Зараз головна проблема - навіть не відтворення населення, а його безпека. Та треба думати про найближче майбутнє. Для збереження молодого покоління бажано, щоб війна закінчилась якомога раніше, тоді багато хто повернеться в Україну», - сказав соціолог.

Як розповів Головаха, біженців за кордоном, які демонстрували наміри повернутися, вже менше 50%.

«Соціологи вивчали, хто демонструє наміри повернутися, і якщо за нашими даними 2022 року таких було 78%, то зараз менше 50%. Досвід Балканської війни (серія конфліктів, що охопили колишню Соціалістичну Федеративну Республіку Югославія у 1990-х роках - ред.) говорить, що у країни, які воювали (Боснія, Хорватія, Албанія), повернулися 30% тих, хто виїхав», - зазначив він.

На думку вченого, решту 70% українських біженців не слід вважати втраченими для Батьківщини, оскільки вони становитимуть цінність власним соціальним капіталом.

«Те, що 70% там залишаться, не означатиме, що вони відрізані. Людей оцінюють за їх соціальний капітал. А за кордоном вони набуватимуть нових навичок і цей капітал зростатиме у ціні. Тож на це не треба дивитися з трагізмом», - зауважив Головаха.

За словами вченого, емігранти у першому поколінні часто погано адаптуються до нових умов і схильні до повернення додому.

«Мігрантам у першому поколінні завжди дуже важко за кордоном. Є люди гнучкі, адаптовані до всього. Але для переважної більшості звикати до нових правил, до нових умов, до нової мови - важкий хрест. Тому багато хто, якщо будуть співставні умови, із задоволенням повернуться», - заявив директор інституту.

Як повідомляв Укрінформ, за даними МОН, кількість випускників українських шкіл щорічно зменшується на 20-30 тисяч.

Теги за темою
Україна війна
Джерело матеріала
loader
loader