/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fe262354b6484888f6e9b40f9f8ceb75f.jpg)
Депутати пропонують посилити відповідальність військових за відмову виконати наказ
Народні депутати внесли до Верховної Ради законопроект, який передбачає, що військовослужбовці за непокору наказу командира зможуть нести лише реальне покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 10 років без можливості призначення умовного терміну.
Автори ініціативи — народні депутати Сергій Іонушас, Максим Павлюк, Владлен Неклюдов та інші — пропонують заборонити призначення більш м'якого покарання або покарання з іспитовим строком за вчинення непокори. Під непокорою розуміється відкрита відмова виконати наказ начальника, а також інше умисне невиконання наказу, пише SUD.UA
Наразі непокора під час воєнного стану карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років. Однак діючі норми Кримінального кодексу дозволяють судам призначати більш м'яке покарання або умовний термін за цей злочин, оскільки стаття 402 КК (непокора) не включена до переліку виключень.
Водночас для інших військових злочинів такі обмеження вже діють. Зокрема, стаття 69 Кримінального кодексу виключає можливість призначення більш м'якого покарання за самовільне залишення військової частини та дезертирство в умовах воєнного стану. Стаття 75 КК забороняє звільнення від відбування покарання з випробуванням за низку військових злочинів.
Автори законопроекту вважають, що відсутність непокори у переліку злочинів з обмеженнями щодо покарання є нелогічною з огляду на небезпечність цього діяння в умовах воєнного стану.
"Поза увагою лишається кримінальне правопорушення – непокора, що є не логічним з огляду на небезпечність цього діяння в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці та наслідки, до яких вчинення цього злочину може призвести", — зазначається в пояснювальній записці.
Депутати пропонують включити непокору до переліку діянь, за які не може бути призначене більш м'яке покарання та не може застосовуватися звільнення від відбування покарання з випробуванням.
Таким чином, у разі ухвалення законопроекту військовослужбовці за непокору наказу командира зможуть отримати лише реальні терміни ув'язнення від 5 до 10 років.
