Астрономи зазирнули у Всесвіт через мільярд років після Великого вибуху
Астрономи зазирнули у Всесвіт через мільярд років після Великого вибуху

Астрономи зазирнули у Всесвіт через мільярд років після Великого вибуху

Астрономи наблизилися до розгадки походження галактик, подібних до Чумацького Шляху. Для цього вчені за допомогою сучасних телескопів зазирнули в глибоке минуле — коли Всесвіту було лише мільярд років.

Міжнародна група астрономів провела спостереження за 39 галактиками в межах проєкту CRISTAL. Ці галактики існували через 1 млрд років після Великого вибуху і вважаються одними з перших зоряних систем у Всесвіті. Дослідження було опубліковано в журналі Astronomy & Astrophysics, повідомляє Space.com.

Використовуючи радіотелескоп ALMA разом із телескопами James Webb і Hubble, вчені створили детальну карту міжзоряного газу в цих давніх галактиках. Це дозволило простежити формування перших зоряних дисків, зоряних скупчень і проаналізувати роль газу в еволюції галактик.

Одна з ключових знахідок — те, що перші зірки народжувалися у великих скупченнях, які простягалися на тисячі світлових років. У деяких галактиках випромінювання вуглецю поширюється далеко за межі місць формування зірок. Це вказує на потенціал до подальшого утворення зірок або ж на вплив потужних зоряних вітрів, які виштовхують газ у міжгалактичний простір.

У результаті дослідження було встановлено, що деякі зі спостережуваних галактик уже почали формувати дископодібну структуру — саме таку, як мають сучасні спіральні галактики, зокрема Чумацький Шлях. Це надає нові докази того, що упорядковані галактичні форми виникали набагато раніше, ніж вважалося раніше.

Особливу увагу вчені приділили двом об’єктам — галактикам CRISTAL-13 і CRISTAL-10.

CRISTAL-13 виявилася оповитою масивними пиловими хмарами, які повністю блокують видиме світло від молодих зірок. Проте за допомогою телескопа ALMA астрономам вдалося “зазирнути” крізь пил і побачити приховані внутрішні структури.

CRISTAL-10 вразила фахівців незвичним співвідношенням: при високій яскравості в інфрачервоному спектрі вона має тьмяне випромінювання іонізованого вуглецю. Це свідчить про наявність надзвичайно екстремальних фізичних умов у її міжзоряному середовищі.

Дослідження не тільки проливає світло на процеси формування перших галактик, а й допомагає відповісти на головне питання: як хаотичний Всесвіт раннього періоду еволюціонував у той упорядкований космос, який ми спостерігаємо сьогодні.

Вчені сподіваються, що подальші дослідження відкриють нові деталі формування зірок і дозволять зрозуміти, як саме виникла галактика, у якій ми живемо.

Джерело матеріала
loader
loader